Organizátoři představili ‚arabský‘ Dakar. Sainz je nadšený, na transportech se ušetří měsíc

Dvanáct etap, téměř devět tisíc soutěžních kilometrů a místy až 250 metrů vysoké písečné duny. Takové podmínky čekají na účastníky příštího ročníku Rallye Dakar. Legendární automobilový závod se poprvé pojede v Saúdské Arábii, kam se přesunul po desetiletém působení v Jižní Americe. Organizátoři teď oficiálně oznámili, jak bude tradiční závod na novém místě vypadat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dakar, ilustrační foto | Foto: Carlos Jasso | Zdroj: Reuters

„Jižní Amerika Dakaru hodně dala, Ale pro nás je teď radost být v zemi, která je čtyřikrát větší než třeba Francie a je skoro samá poušť. Tady, v největším státě regionu, můžeme pustit uzdu naší představivosti, máme tu nekonečné možnosti pro náročnou a pestrou trať,“ naznačil ředitel rallye Dakar David Castera při slavnostním představení závodu v Saúdské Arábii, jak velké možnosti pro sestavení závodní tratě nabízí země zabírající většinu Arabského poloostrova.

Saúdská Arábie je ochotná za pořádání zaplatit, vysvětluje expert přesun Rallye Dakar

Číst článek

Trasa rallye Dakar 2020 nejprve povede v horách na kamenitých cestách, následně zamíří skrz čtvrtou největší poušť světa Rub al-Chálí, kde na závodníky čekají až 250 metrů vysoké duny.

„Všichni jsme nadšení. Od organizátorů a Saúdské Arábie je to ideální načasování, že spojily síly a otevřely novou kapitolu Dakaru. Vracíme se v podstatě do prostředí, kam Dakar patří,“ prohlásil španělský automobilový jezdec Carlos Sainz

„Když jsem viděl, jaká trať je pro nás připravená, tak se na závod do Saúdské Arábie moc těším,“ dodal závodník, který rallye vyhrál letech 2010 a 2018.

Přesun na Arabský poloostrov už dříve uvítal i český kamionový závodník Martin Macík. Podle něj budou mít evropské týmy snazší dopravu aut a vůbec veškerého vybavení na místo závodu.

„Loď tam pojede maximálně deset dní, díky tomu nebudeme muset odevzdávat techniku měsíc přes a dostávat měsíc po závodě. Je to úspora času, minimálně měsíce,“ řekl Martin Macík Radiožurnálu s tím, že závodníci tak budou mít víc času na testování vozů přímo v místě závodu.

Rallye Dakar 2020 odstartuje 5. ledna v Džiddě na pobřeží Rudého moře a skončí po dvanácti etapách 17. ledna v nově budovaném zábavním centru Kiddija nedaleko Rijádu.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme