Loprais vyhrál úvodní etapu Rallye Dakar, Macháček minul překvapivý průjezdní bod

31 úvodních soutěžních kilometrů v sobotu museli zvládnout účastníci 40. ročníku Rallye Dakar. Do něj vyrazil rekordní počet 21 českých strojů. Skvěle začal v kategorii kamionů Aleš Loprais, Martin Prokop je mezi automobily desátý.

Pisco/Peru (Aktualizováno: 23:17 6. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tatra Aleše Lopraise

Aleš Loprais s kamionem Tatra vyhrál první etapu jubilejního 40. ročníku Rallye Dakar. Druhého Martina van den Brinka z Nizozemska, v jehož posádce je i mechanik Daniel Kozlovský, porazil o 22 sekund.

V kategoriích motorkářů a závodníků na čtyřkolkách dojeli do cíle první etapy všichni Češi, kteří do úvodních 31 kilometrů dlouhé úvodní etapy odstartovali. Nejrychlejší z českých motorkářů byl 32. Ondřej Klymčiw, který na vedoucího Brita Sunderlanda ztratil pět minut a 23 vteřin.

Rallye Dakar startuje i s rekordním počtem Čechů, pod českou vlajkou poprvé pojedou i ženy

O 56 sekund pomalejší byl 37. David Pabiška. První Češka na motorce Gabriela Novotná dojela 83. se ztrátou 18 minut.

Pořadatelé na trati připravili chyták v podobě sedmého povinného průjezdního bodu, který minulo hodně závodníků, bohužel mezi nimi byl i pětinásobný vítěz závodu Josef Macháček, nejrychlejším Čechem na čtyřkolce tak byl 9. Tomáš Kubiena.

Průjezdní body jsou pro pořadí na Rallye Dakar velmi důležité. Pokud je závodníci neprojedou, dostávají předem definovanou časovou penalizaci, při neprojetí více bodů hrozí i diskvalifikace.

Navigace na závodních strojích na tyto body navádí až při přiblížení na malou vzdálenost, do té doby je tzv. slepá.

Mezi automobily se vedení ujal favorit Násir al-Attíja, který hned v úvodu získal náskok na Sebastiana Loeba, kterého postihly technické potíže. Martin Prokop je se ztrátou dvou minut desátý.

Už v neděli účastníky Rallye Dakar čeká velmi náročná etapa se startem i cílem v Piscu. Těžká bude už kvůli vstávání, protože první auta do měřeného úseku vyrazí v šest hodin ráno. Okružní zkouška bude mít celkem 267 měřených kilometrů.

Rallye Dakar:

1. etapa: Lima - Pisco (272 km celkově/31 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Toyota) 21:51, 2. Ten Brinke, Perin (Niz., Fr./Toyota) -25, 3. Fuchs, Mussano (Peru, Arg./Borgward) -34, ...10. Prokop, Tománek -2:04, 49. Vaculík, Plechatý -11:33, 61. Ouředníček, Křípal (všichni ČR/Ford) -18:17.

Motocykly: 1. Sunderland (Brit./KTM) 20:56, 2. Van Beveren (Fr./Yamaha) -32, 3. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -55, ...32. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -5:24, 37. Pabiška -6:20, 46. Engel (oba ČR/KTM) -8:03.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 27:32, ...9. Kubiena (ČR/Ibos) - 5:00, 39. Macháček -37:38, 40. Tůma (oba ČR/Yamaha) -42:39.

Kamiony: 1. Loprais (ČR/Tatra) 25:15, 2. Van den Brink (Niz./Renault) -22, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -29, ...9. Kolomý (ČR/Tatra) -2:25, 15. Macík (ČR/Liaz) -4:23.

Jan Říha, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít