Rallye Dakar startuje i s rekordním počtem Čechů, pod českou vlajkou poprvé pojedou i ženy

Podobnou věc slavná dakarská rallye ještě nezažila. Startem její jubilejního 40. ročníku v sobotu projede rekordní počet 21 strojů s českou vlaječkou. Nikdy v historii jich nebylo víc. V některých kategoriích navíc čeští fanoušci letos můžou doufat i v umístění na stupních vítězů.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůbec poprvé se do boje s náročnou tratí pustí Češky na motorce a čtyřkolce. Gabriela Novotná i Olga Roučková mají jediný cíl. Dojet do cíle trasy dlouhé osm tisíc tři sta kilometrů. 

„Nemám žádné ambice a nechci si nic dávat do hlavy, protože to je cesta k záhubě. Hlavně se chci co nejvíc naučit a do dalších Dakarů bych už chtěla závodit, letos ještě ne,“ říká Radiožurnálu Roučková.

Žádný doprovod, bivak pod dohledem komisařů. Motocyklista Veselý se chystá na Dakar v nejnáročnější kategorii

Číst článek

Naopak nejrychlejší z českých motorkářů Ondřej Klymčiw, který při loňském ročníku skončil jedenáctý, chce tentokrát prorazit do první desítky.

„Udělám pro to maximum. Samozřejmě je to sen a pevně věřím, že to tam padne,“ říká Klymčiw.

Shodou okolností je ve stejné roli z loňska i pro letošek ve třídě aut bývalý stálý jezdec mistrovství světa v rallye Martin Prokop s Fordem Raptor.

„Nebojím se říct, že budu bojovat o první desítku. Jdeme tam pro to a uděláme pro to všechno,“ neskrývá ambice Prokop.

Ještě výš v kategorii kamiónů může pomýšlet dvojice českých pilotů na Tatrách Aleš Loprais a Martin Kolomý. Oba už znají pocit vítěze dakarské etapy a mají ambici prohánět nejrychlejší. Výsledkem by mohlo být i umístění na stupních vítězů a soška maskota Rallye Dakar.

„Na každé soutěži říkám, že bych si toho beduínka jednou rád dovezl. Je to můj sen. Asi v tom autě budu sedět tak dlouho, dokud si ho nedovezu. Doufám, že nás budou všichni sledovat a fandit nám. My budeme určitě bojovat, ať se nemusíme za nic stydět,“ slibuje Kolomý.

Motorkář Jan Brabec si musel před premiérou na Rallye Dakar udělat řidičák i pořádně zhubnout

Číst článek

Nejmladším pilotem kamiónů ve startovním poli je Čech s Liazem Martin Macík, který očekává mnohem těžší ročník, než byl loňský.

„Bude to mnohem těžší, jede se čtrnáct etap. Pokud nic nezkrátí, budou s tím mít všichni obrovské problémy. Duny na začátku budou rozhodovat, jedna chyba rovná se třicet minut dolů,“ popisuje Macík.

Trasa 40. ročníku Rallye Dakar protne Peru, Bolívii a Argentinu a vy můžete vše sledovat společně s Radiožurnálem.

Jan Říha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme