Prokop je na Rallye Dakar už pátý mezi automobily, Brabec prorazil nádrž u motorky

Automobilový jezdec Martin Prokop zajel pátý čas v 5. etapě Rallye Dakar a posunul se na páté místo průběžného pořadí. Na nejrychlejšího Jihoafričana Giniela de Villierse Prokop ztratil 5:06 minuty. V čele je i nadále Stéphane Peterhansel z Francie, který byl ve čtvrtek třetí. Mezi kamiony klesl Martin Macík po desátém čase na průběžně třetí místo, o nejlepší český výsledek se postaral pátý Martin Šoltys.

Burajda (Saúdská Arábie) (Aktualizováno: 16:58 7. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Prokop | Zdroj: Reuters

Pořadatelé ve čtvrtek pro účastníky 43. ročníku připravili nejtěžší etapu první poloviny rallye. Její součástí bylo 456 km rychlostní zkoušky a trať vedla v náročných dunových polích i po kamenitých cestách.

Macík je na Rallye Dakar už průběžně druhý, Prokop si polepšil mezi automobily a je devátý

Číst článek

Prokop se s těžkými podmínkami vyrovnal výborně – na kontrolních bodech se držel na druhém třetím místě, ale nakonec klesl na pátou pozici. I tak byl spokojený.

„Máme za sebou šest hodin tvrdé práce. Od začátku to bylo strašně těžké na navigaci. Byla tam místa ve skalách, které snad ani nejdou projít. Motorky tam nemohly vyjet a my jsme tam museli zůstat stát. Nějak jsme se ale museli vyškrábat nahoru,“ řekl jezdec, podle jehož slov byla ve čtvrtek navigace náročná po celou etapu.

„S Vikym jsme ale vše našli. Odvedl dnes super práci,“ ocenil navigátora Viktora Chytku. „Když už jsme nemohli, tak nás čekalo 120 kilometrů měkkých dun. Děs běs.“

Podle jezdce týmu Benzina Orlen bylo důležité správně zvolit tempo. „Ráno jsem přemýšlel, jaké tempo zvolit, protože jsem věděl, že to bude extrémně těžké. Zvolil jsem takové, které jsem věděl, že udržím celou dobu. S nikým jsem nezávodil, když někdo přijel, nechal jsem ho jet a vyplatilo se,“ uvedl Prokop.

„Terranova i Al Kasimí před cílem už nemohli. Chalid nakonec 200 metrů před cílem utrhl kolo. Bylo to extrémně náročné,“ řekl.

Macík si pohoršil

V kategorii kamionů neudržel Macík druhé místo a klesl na třetí. Pilot Iveca se na mezičasech držel ve vedení, v závěru však v dunách poškodil spojovací tyč a výměnou ztratil asi půl hodiny. Zajel desátý čas.

„Nebyla to naše úplně nejšťastnější etapa,“ řekl Macík. „Až do závěrečných dun bylo všechno cajk. I tam se nám jelo parádně, chytil jsem tempo a vše šlo, jak má. Pak ale přišla jedna dunka, kterou jsme skočili dolů a ohnuli jsme spojovačku, která nám navíc ze začátku nešla moc vyměnit,“ přiznal jezdec týmu Big Shock! Racing.

Macík na nejrychlejšího Andreje Karginova ztratil 28 a půl minut a v průběžném pořadí jej předstihl dnes čtvrtý další Rus Anton Šibalov. Na čtvrté místo se posunul ve čtvrtek šestý Aleš Loprais, Šoltys je po nejlepším dílčím výsledku i nadále osmý.

Loeb se propadl

V posunu vpřed Prokopovi pomohly i velké problémy Francouze Mathiea Serradoriho nebo nehoda Henka Lategana z JAR. Výrazně ve čtvrtek ztratil i devítinásobný světový šampion v rallye Sébastien Loeb z Francie.

Mezi motocyklisty byl ve čtvrtek nejlepším Čechem opět Martin Michek, který obsadil 19. místo. Nejrychlejší čas zajel Argentinec Kevin Benavides, který se dostal do čela průběžného pořadí.

Dosavadní lídr Xavier de Soultrait z Francie na něj ztratil téměř osm minut a klesl na druhé místo. Na továrního jezdce Hondy ztrácí 2:31 minuty.

Michek zaostal za nejrychlejším Benavidesem o 27:13 minuty. „Byl to velký masakr. Asi jedna z nejtěžších etap, které jsem kdy jel. Bylo tam úplně všechno. Obtížná navigace, velká rychlost, vytrvalost, úplně do vyčerpání,“ řekl Michek.

Jezdec týmu Orion Moto Racing Group ztrácel hned od začátku. „Bylo to hodně kamenité, 40 kilometrů v řečišti. Ztratil jsem tam hodně času a nebyl sám. Pak jsem chytnul tu svou lajnu a jel dopředu. Na 232. kilometru jsem bohužel vypletl pár drátů (v kole), takže jsem to přímo na poušti musel pomocí kleští opravovat,“ uvedl s tím, že závěr v dunách byl pekelný.

Na 25. místě je klasifikován Milan Engel, který by se měl v průběžném pořadí posunout na 26. pozici. „Bylo to strašně dlouhý a znovu strašně moc rychlý, upalovačky. Ke konci tam byla trocha bloudění, konec byl navigačně těžký. Speed maximální. Etapa se mi moc nelíbila. I ty etapy před tím byly o ničem,“ řekl Engel.

Brabec měl smůlu

Velké problémy ve čtvrtek měl Jan Brabec, který se ve středu posunul na 23. místo průběžného pořadí. Poškodil zadní kolo, prorazil nádrž, a do cíle tak nedojel. „Letošní Dakar pro mě bohužel skončil,“ uvedl zklamaný Brabec na instagramu.

„Zkusím ale uplatnit žolíka. Je stoprocentní, že už nepojedu na výsledek, ale pojedu na etapová umístění. Doufám, že mi zítra povolí start, i když mimo pořadí,“ doplnil jezdec týmu Strojrent Racing později.

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme