‚Řekly jsme si, že vyhrajeme pro Elišku.‘ Před 70 lety získal tým českoslovenkých gymnastek zlato na olympiádě

Stejně jako v životě tak i ve sportu se někdy emoce střídají v krátkém časovém sledu. Víc než kdy jindy to platilo během letních olympijských her v roce 1948. Je to přesně 70 let ode dne, kdy družstvo československých sportovních gymnastek získalo v Londýně zlaté medaile. Radost ze senzačního úspěchu ale záhy vystřídal velký smutek. V noci po velkolepém triumfu totiž jedna z členek týmu, Eliška Misáková, v nemocnici zemřela.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eliška Misáková (čtvrtá zprava) se o vítězství svého družstva na olympiádě v Londýně už nedozvěděla | Foto: olympic.cz

„Naše olympijské hry byly na jedné straně velká radost z vítězství, na druhé straně bolest nad úmrtím členky našeho družstva. Celé to bylo velice složité a těžké,“ vzpomíná nyní už 90letá Věra Růžičková, která jako nejmladší členka týmu odjížděla do Londýna v pozici náhradnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

V roce 1948 sice vybojovalo družstvo českých gymnastek na olympiádě zlato, při přebírání medailí ale měly všechny jeho členky v očích slzy smutku

Tehdy jednadvacetiletá Eliška Misáková cestovala do Anglie bez náznaků jakýchkoli problémů společně se zbylými osmi závodnicemi. Po příletu do Londýna se u ní projevily potíže podobné chřipce.

Britský lékař ale nakonec diagnostikoval dětskou obrnu a Misáková musela s infekcí okamžitě do nemocnice, kde bojovala o život.

„Sešly jsme se a řekly si, že vyhrajeme pro Elišku. Že když vyhrajeme, Elišce se to povede taky. Nám se to podařilo, Elišce bohužel ne,“ připomíná Věra Růžičková dva momenty, které v celém Československu vyvolaly diametrálně odlišné emoce.

Olympijské zlato vyhrála pro kamarádku, která po závodě zemřela. Věra Růžičková slaví 90. narozeniny

Číst článek

V té době dvacetiletá Růžičková nemocnou kolegyni v závodě výborně zastoupila. Předvedla jednu z nejlepších sestav ze všech, která družstvu vynesla zlaté medaile. Jenže jásot gymnastek brzy vystřídal smutek. Misáková totiž v noci po vítězném závodě zemřela.

„Nevíme, kde přišla k nákaze. Šest týdnů jsme měly závěrečné soustředění, kdy jsme byly ve dne v noci spolu. Fakt je ten, že dětská obrna byla po válce metlou lidstva. Tehdy se ještě neočkovalo a nevíme, jak se k infekci dostala,“ dodává Věra Růžičková, jedna z posledních dvou žijících členek družstva.

Mezinárodní olympijský výbor později udělil Elišce Misákové čestnou zlatou medaili in memoriam jako jedinému sportovci v dějinách novodobých olympiád.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme