Čtyři zázraky v Bahrajnu: Grosjean po děsivé nehodě uznal, že se mýlil. V nemocnici došlo i na vtipy

Velkou cenu Bahrajnu formule 1 poznamenala děsivá nehoda francouzského pilota Romaina Grosjeana, ze které jako zázrakem vyvázl bez vážnějších zranění. Čtyřiatřicetiletý závodník později poslal z nemocnice vzkaz, ve kterém popsal své aktuální pocity a také uznal, že bylo chybou před lety kritizovat ochranný systém, který mu v neděli pravděpodobně zachránil život.

Sáchir (Bahrajn) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děsivá scéna jako z akčního filmu, jenže na jejím konci nevylezl po půlminutě z hořícího stroje Terminátor, ale jezdec stáje Haas Romain Grosjean. Jako zázrakem navíc odešel do sanitky po svých.

Jenže pořadatelé a fanoušci nebyli svědky jednoho, ale hned několika zázraků, které se v neděli na okruhu Sáchiru odehrály. Jak upozorňuje uznávaný italský novinář Tancredi Palmeri, Grosjean měl štěstí hned ve čtyřech případech:

- monopost se nerozpůlil v místě, kde pilot seděl,

- Grosjean nezůstal ve stroji uvězněn a neuhořel,

- po nárazu a explozi neomdlel, takže se z vraku mohl dostat,

- svodidla, ve kterých zůstala stroj zaklíněný, mu mohla klidně useknout hlavu.

Nejdřív kritika, pak vděk

Poté, co byl Grosjean převezen do nemocnice a ošetřen, poslal prostřednictvím sociálních sítí do světa vzkaz, že je v pořádku a za svůj život vděčí především ochrannému systému, který sám před lety kritizoval.

„Chci vám jen říct, že jsem ok. Díky za všechny vzkazy. Před pár lety jsem nebyl pro (zavedení ochranného rámu) halo, ale teď myslím, že je to to nejlepší, co se ve formuli 1 stalo. Bez toho bych tu teď s vámi nemluvil. Takže díky,“ prohlásil z nemocničního lůžka Grosjean ve videu na instagramu.

Oblek pro hasiče

Obrovskou zásluhu na Grosjeanově záchraně života měl i speciální oblek, ve kterém závodníci ve formuli 1 do svých monopostů usedají.

Ten je totiž vyroben z materiálu Nomex a odolá teplotě 840 stupňů Celsia – tedy pouze po dobu 35 sekund. Za tu dobu však stihl jezdec stáje Haas z hořícího vraku vylézt a skončil „pouze“ s popáleninami končetin.

Materiál Nomex

meta-aradminové vlákno, které odolá vysokým teplotám. Nomexová vlákna se začala vyrábět na začátku 60. let 20. století a jako první je na trh v roce 1967 uvedla americká firma DuPont. Využití nalezla hlavně při výrobě speciálních ochranných obleků pro hasiče.

Přestože nehoda vypadá každým přehráním videa ještě děsivěji, čtyřiatřicetiletý Francouz, který vlastní i švýcarské občanství, neztratil smysl pro humor.

„Doufám, že vám brzy budu moc odpovědět na všechny zprávy a sdělit vám, jak jsem na tom,“ doplnil Grosjean ve svém videovzkazu a zahýbal při tom ovázanými prsty na rukou, které mu momentálně znemožňují mimo jiné jakkoliv užívat mobilní telefon.

V dalším dílu mistrovství světa nahradí Grosjeana v týmu Pietro Fittipaldi. Čtyřiadvacetiletý vnuk brazilské legendy Emersona Fittipaldiho prožije v Sáchiru premiéru v seriálu F1.

mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme