Rozbor videa změnil složení čtyřkajaku, na MS v Račicích bude bojovat přesazená posádka

Rozbor videa nepomáhá jen u kolektivních sportů, třeba posádka čtyřkajaku díky němu změnila před domácím světovým šampionátem v Račicích rozsazení v lodi. Radek Šlouf se z třetí pozice posunul o jedno místo dozadu, kde vystřídal Jana Štěrbu.

Račice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba. | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

„Koukali jsme na video a říkali jsme si: ‚Hele, tobě by to možná seděli ve čtvrté a já bych si troufnul sednout za Dana, protože jsme tak seděli v deblu. Vím, co bys tam měl dělat, ale nejsi toho schopný, tak to tam zkusím předvést,“ vysvětluje Jan Štěrba rozmluvu s Radkem Šloufem. 

Místo zkušeností sázka na mládí. Český čtyřkajak se chystá na domácí světový šampionát

Číst článek

Zkoumání videozáznamů společných jízd kajakářům odhalilo detaily průběhu jednotlivých záběrů. „Já jsem vodou tahal pádlo rychleji než kluci, takže jsem je rozhazoval a trošku hnal, načasování bylo jinak,“ dodává Radek Šlouf.

Z videa na druhou stranu nejde tak dobře poznat jednu důležitou věc a tou je souhra nohou.

„Na videu je vidět to, co se děje ve vzduchu a ve vodě, to je jedna informace. Pak záleží, kdy přijde největší impuls a to už má každý závodník jinak. Podle tenzometrie nebo zkušenosti víme, kdo kdy zabírá, podle toho sestavujeme sezení v lodi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér ČRo František Kuna se stal na chvíli kajakářem

Tenzometrie, o které Jan Štěrba mluvil, je jednoduše řečeno elektrické měření síly. Ideální je, když jde impuls k záběru odzadu, ale rozhodují tisíciny vteřiny a milimetry.

„Podle videa se vidí, kdy se zasazuje, kdy kdo vytahuje list pádla z vody. I podle toho, co jsme cítili, jsme vyhodnotili, že tahle změna by mohla přinést ovoce,“ věří Jan Štěrba. Mistrovství světa v rychlostní kanoistice začne v Račicích příští středu.

Čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Štěrba, Šouf na něm bude usilovat o medaili na pětistovce.

František Kuna, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme