BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Pádlová alchymie. Rychlostní kanoisté bojují proti klouzání pádla mýdlem nebo bahnem

Někteří sportovci před důležitým výkonem žmoulají v ruce talisman pro štěstí, to jiným stačí v dlani kousek obyčejného mýdla. Řada rychlostních kanoistů si před závody právě mýdlem maže části pádel. Drogerie v maďarském Szegedu, kde se aktuálně koná mistrovství světa, tak dost možná hlásí zvýšené tržby.

Szeged Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlostní kanoistika. | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková | Zdroj: ASC Dukla

„Vezme se mýdlo, co měly babičky na umyvadle, a v něm je z jedné a někdy i z druhé strany taková díra, jak tím závodníci šoupou po žerdi toho pádla,“ vysvětluje šéftrenér českých kanoistů Pavel Hottmar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pádlová alchymie. Rychlostní kanoisté bojují proti klouzání pádla mýdlem nebo bahnem

Malé zelené mýdlo, které má Hottmar v ruce, je na jedné straně ohoblované. To opotřebení ale zatím není tak výrazné, takže je možné, že tohle mýdlo má v Szegedu premiéru. Ne každý z českých reprezentantů ale kvůli údržbě pádla musí nutně do drogerie, třeba kajakář Lukáš Trefil si vystačí s hrstkou hlíny.

„Nikdy mi to nějak nepomáhalo, tak si beru vždycky hrst tady toho jílovitého bahna, tím stejným způsobem to přejedu ve vodě a pádlo se odmastí,“ vysvětluje Trefil.

„Je to k tomu, aby to pádlo nebylo mastné a dobře se drželo. Když je pádlo mastné, tak to ve vodě klouže a může se stát, že při záběru ruka úplně ujede po žerdi, a to je úplně špatně,“ dodává Trefil.

Věděl jsem, že musím jet rychle, abych dostal dobré semifinále, hodnotí rozjížďku kajakář Dostál

Číst článek

Laik by možná řekl, že mýdlem potřené pádlo bude spíš víc klouzat než naopak. Jak ale čeští kanoisté vysvětlují, každý má svůj vlastní styl.

„Je pravda, že je to hodně individuální. Já už dlouho nejezdím, ale co si tak matně vzpomínám, tak jsem si ruce mastil o vlasy. Ne že by bylo dobré mít úplně mastné ruce, ale s určitým přírodním filmem má někdo pak grip lepší,“ šéftrenér Pavel Hottmar.

„Někdo třeba dělá, že si vezme úplně jemný smirek a ojede si tím to pádlo. Ale to já třeba nedělám,“ dodává k alchymii týkající se péče o pádla Lukáš Trefil.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme