Rychlostní kanoisté budou na světovém šampionátu v Szegedu bojovat o účastnická místa do Tokia

Světový šampionát, který se uskuteční od středy do neděle v maďarském Szegedu, bude pro rychlostní kanoisty hlavní kvalifikací na olympijské hry 2020 v Tokiu. O místa pro české barvy bude bojovat patnáct závodníků a závodnic. Nejsledovanější budou kajakář Josef Dostál a kanoista Martin Fuksa, kteří se o postup pokusí rovněž na deblu, a čtyřkajak na nově olympijské pětistovce.

Szeged/Maďarsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fuksa bude na mistrovství světa bojovat o úspěch v individuálním a také ve dvojici se svým bratrem | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

Na pětistovce bude o postup bojovat i ženský čtyřkajak. Na účast v Riu by rád na dvoustovce navázal kajakář Filip Šváb. U olympijské premiéry kanoistek by si přála v Tokiu být Jana Ježová, která se bude o postup snažit na dvoustovce i v deblu na 500 metrů s Lenkou Jandovou.

Posádky jako v Duisburgu. Čtyřkajak pojede na mistrovství světa bez Dostála

Číst článek

„Olympijská kvalifikace je každým cyklem náročnější. Program her v Tokiu je poprvé genderově vyvážený, což s sebou nese značný úbytek míst v mužských kategoriích. Aby někdo vyjel nominaci na singlu umístěním do pátého místa, musí mít v dané konkurenci na medaili, což v případě výkonnosti Martina Fuksy a Pepy Dostála rozhodně platí,“ komentoval šance českých reprezentantů trenér Pavel Hottmar.

Mistrovství světa je jediným kvalifikačním závodem pro čtyřkajaky včetně české posádky Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel. Na kilometru, ze kterého mají Češi dva olympijské bronzy, patřily české čtyřkajaky k favoritům, ale pětistovka je mnohem vyrovnanější.

„Na pětistovku se podle očekávání přesunuli všichni sprinteři, kteří přišli o možnost závodit na deblu na dvoustovce. Čtyřkajaky jsou jedinou mužskou olympijskou disciplínou na trati pět set metrů. Konkurence na čtyřkajaku bude opravdu výjimečně tvrdá. Nominuje se deset nejlepších posádek, ale musí být zastoupeny čtyři kontinenty. Je tedy pravděpodobné, že bude potřeba dojet do sedmého místa,“ řekl Hottmar.

Dostál s Fuksou jen na olympijských tratích

Dostál a Fuksa, jako největší české hvězdy rychlostní kanoistiky, vsadili na olympijské disciplíny, takže vynechají neolympijskou pětistovku. Dostál bude na kilometru obhajovat bronz a pokusí se uspět na kilometru deblkajaků s Radkem Šloufem. Úřadující vicemistr světa na 1000 metrů Fuksa by rád prodloužil medailovou sérii trvající od roku 2014, ale hlavní je pro něj úspěch s bratrem Petrem v závodě C2 na 1000 metrů.

Společně se závodníky v neolympijských disciplínách bude na světovém šampionátu startovat 31 Čechů. V Szegedu, který je Mekkou rychlostní kanoistiky, se očekává velký zájem fanoušků. Ve středu a ve čtvrtek se uskuteční jen rozjížďky, medaile se budou rozdělovat od pátku do neděle.

Nominace českého týmu na MS v rychlostní kanoistice:

Muži:
Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel (všichni K4 500 m), Josef Dostál (K1 a K2 1000 m), Radek Šlouf (K2 1000 m), Martin Fuksa (C1 a C2 1000 m), Petr Fuksa (C2 1000 m), Filip Šváb (K1 200 m a K2 200 m), Ondřej Bišický (K2 200 m), Jan Štěrba (K1 500 m), Vilém Kukačka, Jan Vorel (K2 500 m), Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Martin Sobíšek (všichni K4 1000 m), Pavel Davídek (K4 1000 m a K1 5000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Kryštof Hájek, Daniel Kořínek (oba C2 200 m a C4 500 m), Antonín Hrabal, Ivan Procházka (oba C4 500 m), Filip Dvořák (C1 a C2 500 m), Tomáš Janda (C2 500 m), Jakub Březina (C1 5000 m).

Ženy:
Štěpánka Sobíšková, Eliška Betlachová, Anežka Paloudová (všechny K4 500 m), Anna Kožíšková (K4 500 m a K1 5000 m), Jana Ježová (C1 200 a C2 500 m), Lenka Jandová (C2 500 m).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme