Trénink? Sedíme šest, sedm hodin a snažíme se koncentrovat, říká nejmladší šachový velmistr

Thai Dai Van Nguyen je nejmladší šachový velmistr české historie. Je mu sedmnáct let, titul získal krátce po šestnáctých narozeninách. Studuje německou školu v Praze, umí německy, anglicky, vietnamsky a česky. Co musí šachový velmistr umět? Jak se mu hrají šachy s počítačem? A co ho baví kromě šachů?

Tento článek je více než rok starý.

host lucie výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy se naučil, když sledoval, jak jeho otec učí hru staršího bratra. V osmi letech je oba dokázal porazit. Už o rok později překvapivě vyhrál zlatou medaili v kategorii do deseti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se šachový velmistr Thai Dai Van Nguyen dostal ke hře? Co považuje u šachů za důležité? Poslechněte si rozhovor s Lucií Výbornou

„Tehdy jsem trénoval s novým trenérem teprve dva měsíce a byl to překvapivý výsledek. Trenér čekal, že skončím v první dvacítce. Ten okamžik vnímám jako začátek kariéry,“ vzpomíná Thai Dai Van Nguyen na rok 2010.

Ve středu začíná v Česku mezinárodní šachový turnaj Prague Internatioan Chess Festival. Vítěz kategorie Challenger má možnost startovat na turnaji Masters.

„To by pro mě byl asi největší úspěch v kariéře, ale protože nepatřím k favoritům, chtěl bych hrát hlavně pro zábavu. Peníze nejsou motivace, pro mě je nejvyšší motivace se zlepšovat a mít dobré výsledky,“ uvažuje.

V Praze budou hrát elitní šachisté. Mezinárodní turnaj se rozjel partiemi v tramvaji

Číst článek

Jak takový šachový trénink vypadá? Nejdůležitější je soustředěnost. „Bývá to partner nebo trenér, sedíme spolu šest sedm hodin a snažíme se koncentrovat.“ S počítačem se koncentrace trénovat nedá, je příliš rychlý – to je ale zase dobrá pomůcka.

„Počítače jsou velmi silní soupeři, nedá se s nimi vyhrát. Snažím se od počítačů něco naučit a aplikovat to proti soupeřům,“ vysvětluje Thai Dai Van Nguyen.

Nepodceňuje také fyzičku

Kromě tréninku je podle něj k úspěchu zapotřebí talent a pracovitost. „Dobrý šachista musí umět rychle propočítávat varianty, ale talent není klíčový. Hlavní je vášeň pro šachy, že se vám šachy líbí. A pracovitost, to je nejdůležitější součást úspěchu,“ myslí si mladý šachový velmistr.

Důležitá je také fyzická kondice. „Kromě školy a šachů mám velice rád sporty, hraju tenis, chodím cvičit do fitka a sleduji fotbal a formuli 1. Šachový profesionál musí mít dobrou fyzičku, ale pohyb je prostě zdravý, důležitý.“

Na úvod ho ve středu čeká zápas se současnou mistryní světa z Číny. „Chci si tu partii s nejlepší ženskou hráčkou na světě užít a snad vyhraju,“ říká Thai Dai Van Nguyen.

Je v hraní šachů rozdíl mezi muži a ženami? „Je tam určitý rozdíl ve stylech. Ženy hrají víc agresivněji, přímočařeji než muži. Je to ale jen můj dojem, nehrál jsem tolik partií se ženami,“ dodává.

Lucie Výborná, Tereza Škoulová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme