Opět remíza. O šachovém mistru světa rozhodnou zkrácené partie

Ani poslední, dvanáctá partie zápasu o titul mistra světa v šachu nepřinesla v Londýně rozuzlení. Bílými hrající americký vyzývatel Fabiano Caruana se rozešel s norským obhájcem titulu Magnusem Carlsenem po 31 tazích opět remízou. O vítězi tak rozhodnou až středeční dodatečné partie se zkráceným časovým limitem.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ani poslední, dvanáctá partie zápasu o titul mistra světa v šachu nepřinesla v Londýně rozuzlení | Foto: Fredrik Varfjell | Zdroj: ČTK/ZUMA

Poprvé v historii bojů o šachový trůn skončily všechny partie remízami. Přitom hned první duel fanoušky královské hry namlsal. Carlsen se černými pustil do neobvyklých kombinací, vyzývatel se jen bránil a bitva dospěla do remízového závěru až po sedmi hodinách a 115 tazích, což z ní udělalo třetí nejdelší partii v historii zápasů o šachový trůn.

Rozhodne 12. partie o šachovém mistrovi? Očekává se útok Caruany, Carlsen je favoritem tie-breaku

Číst článek

Tím však jako by Nor svůj příděl neotřelých nápadů na dlouho vyčerpal, v dalších partiích nepřišel s žádnými novinkami. Naopak mírně navrch měl Američan. Zvláště v šesté partii černými figurami a v osmé bílými byl blízko k výhře, ale řešení nenašel.
Hodně vzruchu přinesla desátá partie, v jejímž průběhu mohly na výhru reálně pomýšlet obě strany. Dnes byl na tom lépe Carlsen, jeho soupeři hrozila časová tíseň, proto byla shoda na remíze pro většinu komentátorů překvapením.

Ve středu jsou na pořadu čtyři partie v rapid šachu, v nichž mají oba aktéři na své tahy po 25 minutách. Pokud by byl stav stále nerozhodný, bude se hrát bleskový šach s pětiminutovým limitem. V něm může být sehráno až deset partií. Po nich byl následoval takzvaný armagedon, v němž má černý na své tahy o minutu méně, ale stačí mu neprohrát, aby mohl slavit.

Obhájce titulu Carlsen je ve zrychlené hře favoritem. V obou variantách je dvojnásobným mistrem světa. Caruana má jen stříbro za rapid z roku 2014. V předchozím utkání o titul zdolal Nor ruského vyzývatele Sergeje Karjakin právě v rapid šachu, když vyhrál třetí i čtvrtou partii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme