Dvanáct let, čtyři měsíce a 25 dní. Američan Mishra se stal nejmladším šachovým velmistrem historie

Americký šachista s indickými kořeny Abhimanyu Mishra se stal nejmladším velmistrem historie. Nejcennější šachový titul získal ve věku 12 let, čtyř měsíců a 25 dní a překonal 19 let starý rekord Rusa Sergeje Karjakina.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vyzyvatel mistra světa Karjakin držel rekord od roku 2002, kdy se stal velmistrem ve věku 12 let a sedmi měsíců. Dlouholetý šachový suverén, světová jednička a mistr světa Magnus Carlsen z Norska získal velmistrovský titul bez dvou dní o rok později než Mishra.

‚Jednou to přijít muselo.‘ Carlsenova série je u konce, šachový mistr světa prohrál po více než dvou letech

Číst článek

Mladý Američan splnil poslední podmínku na turnaji v Budapešti, na kterém už kolo před koncem uhrál požadovaný výkon a splnil třetí velmistrovskou normu. V devátém kole si po dramatickém průběhu poradil s dalším talentem, teprve patnáctiletým Leonem Lukem Mendoncou z Indie a před závěrečným kolem celý turnaj vede.

Rodák z New Jersey už v červnu překonal i potřebnou hranici 2500 bodů v žebříčku ELO, který vyjadřuje na základě výsledků sílu jednotlivých hráčů. Mishra je ve světovém žebříčku aktuálně na 742. místě, mezi juniory do 20 let mu patří 47. pozice.

Splnění podmínek pro udělení titulu potvrdila i Mezinárodní šachová federace (FIDE). Oficiálně se nový rekordman stane velmistrem po nejbližším kongresu federace.

Mishra se navíc už brzy představí v konfrontaci s absolutní šachovou špičkou, když dostal divokou kartu na Světový pohár, který se koná od 12. července v ruském Soči. V prvním kole vyřazovacího pavouka ho čeká Gruzínec Baadur Džobava.

mov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme