‚Cvičím v rámci sklízení jablek a ořechů.‘ Navara ladil před šachovou olympiádou i fyzickou formu

Patří dlouhodobě k nejlepším českých šachistům. Teď David Navara vede českou reprezentaci jako týmová jednička na šachové olympiádě v gruzínském Batumi. Ta začíná v neděli a skončí 6. října. Navara i celý tým mají velké ambice a rádi by vylepšili nejlepší výsledek, kterým je jedenácté místo z Turína z roku 2006.

Batumi/Gruzie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Navara, | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Máme šanci se tomu umístění nebo třeba skončit i lépe, ale musejí se sejít okolnosti. Když je několik hráčů ve formě, tak můžeme skončit výborně, ale samozřejmě totéž můžou říct i jiné země,“ vyprávěl osminásobný šachový mistr republiky David Navara na tiskové konferenci před odletem do gruzínského města Batumi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Navara ladí před šachovou olympiádou i fyzickou formu.

Právě on bude reprezentovat Českou republiku na první šachovnici. Navarovi se na olympiádách tradičně daří. Před takovým významným turnajem zařazuje i pečlivější přípravu. A co v šachovém světě znamená?

„Řešení nějakých příkladů, odhalování vlastní nedostatků, sledování partií světové špičky, sledování aktuálních trendů v zahájení a také by tam měla spadat starost o fyzickou formu, což částečně zanedbávám,“ vypráví David Navara.

Ovšem fyzická připravenost nehraje v šachách zrovna malou roli, partie se často protáhnou až na několik hodin a hráči během nich musí neustále udržovat absolutní soustředění. David Navara svou se v kondici udržuje poněkud netradičními způsoby.

„Do posilovny nijak zvlášť nechodím. U mě to není tak, že si jdu zaběhat, ale spíš odněkud někam běžím, protože jsem takový chaotický a neorganizovaný. V poslední době to vypadá tak, že cvičím v rámci sklízení jablek a ořechů na zahradě. Pohyb mám tedy spíš, když se potřebuju rychle pěšky přesunout z jednoho místa na druhé,“ říká Navara.

Kdo vyzve šachového velmistra Carlsena? V Londýně začíná Turnaj kandidátů

Číst článek

I tak je momentálně Navara nejlepším českým šachistou a neztratí se ani ve světových tabulkách. Ve světovém žebříčku FIDE mu patří dvacáté místo.

„Je to skvělý šachista, výjimečný. A patří k absolutní světové špičce. Je bystrý a dokáže jak takticky, tak strategicky dávat partie dohromady,“ hodnotí Navaru nehrající kapitán českého týmu Vlastimil Jansa.

David Navara patří k české šachové špičce od roku 2003. Za tu dobu si všiml, že se jeho sport trochu proměnil.

„Dnes hrají lidé lépe v zahájení, znají toho daleko víc, protože je informační exploze. A když všechny partie začínají ze stejné pozice, tak je rozdíl, jestli má člověk přístup k deseti tisícům partií nebo třeba k deseti milionům. Je stále těžší soupeře něčím udivit a získat ze zahájení převahu,“ říká David Navara.

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme