Šachistovi Rausisovi odebrali za podvod s mobilem titul. Federace mu navíc udělila šestiletý trest

Šachista Igor Rausis, který poslední roky hrál pod hlavičkou české federace, byl za podvod na červencovém turnaji ve Štrasburku potrestán zákazem činnosti na šest let. Mezinárodní šachová federace FIDE mu rovněž odebrala titul velmistra. Osmapadesátiletý rodák z Ukrajiny byl přistižen při podvádění, když na záchodě analyzoval svou právě hranou partii na mobilním telefonu.

Lausanne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek šachové partie | Zdroj: Pixabay

Rausis, který v minulosti reprezentoval Lotyšsko a Bangladéš, zaznamenal velký výkonnostní vzestup až po 40. narozeninách a odborníci i soupeři ho dlouho podezřívali z podvádění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na turnaji ve Štrasburku byl přistižen při podvodu šachista Igors Rausis. Více v reportáži Jakuba Kanty

V létě byl v českém žebříčku druhý za dlouholetou domácí jedničkou Davidem Navarou. Po odhalení se přiznal, že podobně podváděl už od roku 2015, a oznámil konec kariéry.

Jeho trest platí do 30. července 2025. Vedle zákazu hraní nesmí Rausis na turnajích FIDE působit ani jako rozhodčí, pořadatel, trenér nebo kapitán. Na korespondenční či online partie se trest nevztahuje, Rausis rovněž smí dávat lekce šachu soukromě.

Detektor kovů i zákaz mobilů a chytrých hodinek. Šachisté reagují na Rausisovo podvádění

Číst článek

Podobný případ řešila FIDE v roce 2015, kdy byl při podvádění s mobilním telefonem přistižen gruzínský šachista Gaioz Nigalidze, který podezřele často odcházel během turnaje v Dubaji na toaletu. Hráč tehdy rovněž přišel o titul velmistra a dostal zákaz startů na tři roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme