V Praze budou hrát elitní šachisté. Mezinárodní turnaj se rozjel partiemi v tramvaji

V Praze začne mezinárodní šachový turnaj Prague International Chess Festival. Představí se na něm česká i zahraniční špička. V rámci propagace turnaje v úterý jezdila po Praze speciální šachová tramvaj.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Myšlenka uspořádat to v takovém formátu a s takovou silou přišla někdy v roce 2017. Hlavní ideou bylo přinést takovýhle silný turnaj českým hráčům a českému divákovi,“ řekl Radiožurnálu ředitel Prague International Chess Festivalu Petr Boleslav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se hrají s velmistrem šachy v tramvaji?

Nejvýše nasazeným hráčem v elitní kategorii Masters bude domácí jednička David Navara, kterého z českých velmistrů v desetičlenné skupině doplní Viktor Láznička. V nižším turnaji Challengers se představí mimo jiné úřadující mistryně světa Ťü Wen-ťün.

Turnaj zpropagovala šachová tramvaj, která vyjela z pražského Anděla. Cestující výjimečně seděli naproti sobě a v každé polovině vozu byl stoleček se šachovnicí, u kterého se střídali fanoušci proti šachistům.

Nejnáročnějším prvkem šachu v tramvaji jsou momenty, kdy se tramvaj rozjíždí nebo zatáčí. „Občas, když tramvaj zabrzdila, tak se posunula nějaká figurka. Bylo to zajímavé, je to dobrá propagace, ale oficiální turnaj bych v tramvaji hrát nechtěl,“ usmíval se David Navara.

Reportér proti velmistrovi

Partiím v tramvaji přihlížel i ředitel šachového festivalu Petr Boleslav. „Je to adrenalinové a určitě tramvaj uděláme znova. Budeme mít i prostor přidat šachovnici. Zatím nejsou nějaké velké pády, existují i velké magnetické šachy, takže slibuju, že příště budou velké magnetické,“ řekl. 

Na závěr jízdy došlo i na partii Thai Dai Van Nguyena, nejmladšího českého velmistra s vietnamskými kořeny, se zástupcem Radiožurnálu. Zhruba po čtyřech minutách prohrávám s bilancí jednoho sebraného jezdce a dvou pěšáků.

Thai Dai Van Nguyena čeká kategorie Challengers, jejíž vítěz může příští rok hrát mezi Masters.

Na odměnách se ve dvou nejvyšších kategoriích rozdělí 1,3 milionu korun. Vítěz Masters získá 8000 eur (asi 205 000 korun), šampion skupiny Challengers si vybojuje přibližně 3000 eur (77 000 korun).

David Prouza, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme