Vingrálkové podal lékař zakázanou látku s kokainem ve volném čase, nemocnice s tím problém nemá

Mladé parkurové jezdkyni Sáře Vingrálkové, které byla udělena terapeutická výjimka na užití roztoku obsahujícího kokain, měl látku předepsat primář Fakultní nemocnice v Motole Michal Jurovčík. Ten ale daný den neměl službu, na což upozornil sportovní server iKůň a následně i lidé v diskusích na sociálních sítích. Server iROZHLAS.cz proto požádal nemocnici o vysvětlení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sára Vingrálková | Foto: Josef Malinovský | Zdroj: www.jezdci.cz

Ve čtvrtek 11. června 2020 Vingrálková upadla při závodech v pražské Chuchli a druhý den jí byl podle Rozhodčího nálezu Českého olympijského výboru podán lék obsahující zakázanou látku kokain, jejíž přítomnost v těle jezdkyně potvrdil 13. června test na doping.

Případ nálezu kokainu při testech Vingrálkové není u konce. Federace žádá další prošetření

Číst článek

Následně jí v srpnu loňského roku Disciplinární komise České jezdecké federace pozastavila činnost. 17. února 2021 byla Rozhodčím nálezem Českého olympijského výboru zpětně udělena Vingrálkové terapeutická výjimka na užití Bonainova roztoku a jezdkyně může znovu závodit.

Česká jezdecká federace a Antidopingový výbor ČR momentálně vyčkávají, jestli se proti rozhodnutí Rozhodčí komise Českého olympijského výboru z února letošního roku odvolají vyšší instance v podobě Světové antidopingové agentury a Mezinárodní jezdecké federace.

Mezitím ale server iKůň.cz přišel s informací, že doktor, který měl 12. června podat Vingrálkové lék obsahující zakázanou látku, neměl v daný den vůbec službu. Ošetřujícím byl přímo primář Kliniky ušní, nosní a krční Fakultní nemocnice v Motole Michal Jurovčík.

Redakce se rozhodla tuto informaci ověřit. „V uvedený den jmenovaný lékař neměl službu,“ stálo v odpovědi od nemocniční ombudsmanky Vladimíry Dvořákové, což následně potvrdila serveru iROZHLAS.cz i tisková mluvčí Pavlína Danková.

Chyba v nálezu?

O pár týdnů později vyšel s Vingrálkovou rozhovor na webu iSport.cz, kde se jezdkyně mimo jiné dotazovali i na náročný časový harmonogram v den, kdy byla v nemocnici v Motole ošetřena. Vingrálková v něm vyjádřila také lítost nad reakcemi lidí, kteří její verzi zpochybňují.

Právě časový sousled událostí se na sociálních sítích stal předmětem mnoha spekulací, že Vingrálková nemohla stihnout návštěvu nemocnice v Motole a následně dávat rozhovor v pražské Chuchli.

„To také bylo ve zprávě komise chybně uvedeno. Ani to jsem neřekla, přijeli jsme kolem deváté,“ vysvětlila závodnice. Nález Rozhodčí komise Českého olympijského výboru byl k dispozici na oficiálních stránkách, nicméně protože Vingrálková nebyla v době projednávání svého případu plnoletá, nemohl být dokument bez jejího souhlasu déle zveřejněn.

Dobré vztahy s lékařem

Ošetření samotným primářem Jurovčíkem proběhlo podle Vingrálkové na základě známosti lékaře s jejím otcem, a proto tedy mimo jeho pracovní dobu.

„Táta ho zná, proto mu zavolal a řekl mu, jaký máme problém. A pan doktor reagoval, že přijede. Počkal na nás u výtahu a postaral se o mě,“ doplnila popis situace z 12. června loňského roku nadějná česká parkuristka, která loni v březnu splnila minimální kvalifikační limit pro olympiádu. 

Kokain v kapkách do nosu. Parkuristka Vingrálková uspěla s terapeutickou výjimkou a může závodit

Číst článek

Stále však zůstávalo otázkou, zdali byl takový postup v pořádku. Po opětovném dotazování nakonec mluvčí nemocnice zaslala redakci iROZHLAS.cz odpověď e-mailem:

„Že primář kliniky nemá službu, neznamená, že nemůže být z jakýchkoliv akutních důvodů na pracovišti. Ke konkrétní pacientce, jejímu ošetření a její zdravotní dokumentaci se vyjadřovat nemůžeme,“ napsala.

Parkuristka Vingrálková uspěla s odvoláním, terapeutická výjimka jí byla se zpětnou účinností ode dne 12. do 14. června 2020 udělena a od té doby může znovu reprezentovat Českou republiku.

Michal Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme