Motocyklista Dupasquier podlehl zraněním, která utrpěl po pádu v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie

Devatenáctiletý švýcarský motocyklový jezdec Jason Dupasquier podlehl zraněním, která utrpěl po pádu v sobotní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie. O jeho úmrtí informovalo vedení světového šampionátu krátce po nedělním závodu třídy Moto3, v které Dupasquier nastupoval.

Mugello (Itálie) (Aktualizováno: 12:58 30. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarský mladík upadl v závěru kvalifikace a narazil do něj stroj soupeře, který se mu nestačil vyhnout. Přímo na trati byl ošetřován zhruba půl hodiny, pak ho vrtulník transportoval s vážným zraněním hlavy do nemocnice ve Florencii, kde se podrobil operaci hrudníku.

„Vážné poranění mozku přetrvává. Zůstává na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu,“ uvedli dopoledne zástupci florentské nemocnice Careggi v oficiálním prohlášení. Dupasquier nakonec boj o život prohrál.

Smrtelné nehody na MS silničních motocyklů v posledních 10 letech

Podle dostupných údajů zahynulo při mistrovství světa silničních motocyklů od prvního ročníku v roce 1949 přes 100 závodníků. Nejvíce mrtvých si šampionát vyžádal v 50. až 80. letech.

23. října 2011 - Ital Marco Simoncelli (24) zemřel po nehodě ve Velké ceně Malajsie v závodu MotoGP. Simoncelli upadl ve druhém kole v pravotočivé zatáčce a vletěl přímo pod kola krajanovi Valentinu Rossimu a Američanovi Colinu Edwardsovi, kteří bez možnosti vyhnout se mu do něj najeli.

3. června 2016 - Španělský jezdec Luis Salom (24) nepřežil havárii v tréninku Moto2 před Velkou cenou Katalánska. Vicemistr světa Moto3 z roku 2012 podlehl zraněním po převozu do nemocnice, život mu nezachránila ani okamžitá operace.

30. května 2021 - Devatenáctiletý švýcarský jezdec Jason Dupasquier podlehl zraněním, která utrpěl po pádu v kvalifikaci Moto3 na Velkou cenu Itálie 29. května.

„Navzdory maximálnímu úsilí lékařů na okruhu a všech, kteří se pak o švýcarského jezdce starali, nám nemocnice oznámila, že Dupasquier bohužel svým zraněním podlehl. Za celou rodinu MotoGP posíláme lásku jeho týmu, jeho rodině a blízkým. Budeš nám moc chybět, Jasone,“ uvedli představitelé mistrovství světa.

Dupasquierův tým Prüstel GP, za který v minulosti závodil Jakub Kornfeil, se závodu Moto3 nezúčastnil. Ještě před zprávou o jezdcově úmrtí se rozhodl v Mugellu nezávodit také jeho krajan Thomas Lüthi v Moto2.

V MS silničních motocyklů je to první smrtelná nehoda od června 2016, kdy v tréninku Moto2 na Velkou cenu Katalánska přišel o život domácí jezdec Luis Salom.

Dupasquier, jehož otec Phillipe závodil v motokrosu, startoval v Moto3 druhou sezonu. Jeho nejlepším výsledkem bylo sedmé místo v nedávném závodu v Jerezu. V šampionátu figuruje na 12. místě za českým jezdcem Filipem Salačem.

wei, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme