Znakařka Kubová byla na 50 metrech desátá. Maďar Milák vzal Phelpsovi deset let starý rekord

Znakařce Simoně Kubové finále na mistrovství světa v Koreji znovu uniklo, na neolympijské padesátce skončila v semifinále desátá. Ve srovnání s dopolední rozplavbou zrychlila na 27,91 sekundy a počtvrté v kariéře se na této trati dostala pod 28 sekund, ale k postupu jí dvanáct setin chybělo. Na šampionátu padl podruhé světový rekord, postaral se o něj maďarský plavec Kristóf Milák na 200 metrů motýlek.

Kwangdžu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simona Kubová | Foto: Beáta Mašková

Maximem sedmadvacetileté Kubové na tomto šampionátu zatím zůstává deváté místo ze stovky. Na padesátce si o čtyři příčky polepšila ve srovnání s předloňským mistrovství světa v Budapešti. V Kwangdžu ještě poplave dvoustovku, která ji čeká v pátek.

Seemanová má na dvoustovce rekord i limit na olympijské hry. Další plavec protestoval proti Sunovi

Číst článek

„Zatím dvě deváté a jedno desáté místo. Jsem vždy za branami finále, to je trochu smutné. Snad se Mícovi (Jan Micka – pozn. red.) povede 1500 metrů, aby aspoň jedno finále padlo. Padesátka je o strašných kousíčkách a furt se to vyrovnává a je to čím dál tím těžší,“ řekla Kubová po závodě Radiožurnálu.

Milák na trati 200 metrů motýlek překonal o 78 setin deset let starý rekord nejúspěšnějšího olympionika všech dob Michaela Phelpse z období rozmachu celotělových plavek. Maďar dohmátl v čase 1.50,73 a jako první na světě se dostal pod 1.51. Druhý Daija Seto z Japonska na něj ztratil více než tři sekundy.

Devatenáctiletý Milák dokázal tuto disciplínu vyhrát jako první teenager od Phelpsova úspěchu v roce 2003. Třiadvacetinásobný olympijský šampion a šestadvacetinásobný mistr světa Phelps historickým tabulkám dominoval dlouho, poprvé světový rekord překonal v březnu 2001 a pak ho sedmkrát vylepšil.

Kraulařskou osmistovku vyhrál Ital Gregorio Paltrinieri, který se jako první Evropan dostal pod sedm minut a 40 sekund. Evropský rekord krajana Gabriele Dettiho z předloňského šampionátu vylepšil o sekundu a půl na 7.39,27.

Obhájce zlata Detti skončil pátý. Šestou příčku obsadil kontroverzní Číňan Sun Jang, který se tak nemusel obávat dalšího projevu nevole některého ze soupeřů při medailovém ceremoniálu, s nimiž se setkal po triumfech v závodech na 400 a 200 metrů.

mch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme