Softbalistům se na MS nedaří. O postup je připravila Botswana, místní je poráží v kulečníku

Ani vysoká výhra nad Tureckem neposunula českou softbalovou reprezentaci do play-off mistrovství světa. Češi tak na Yukonu nevylepší historicky nejlepší umístění, kterým doposud bylo šesté místo. Ze zapadlého koutu Kanady si tak místo výsledku přivezou především zážitky.

Whitehorse/Kanada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Momentka ze zápasu s Japonskem | Foto: Rostislav Taud | Zdroj: Český rozhlas

„Nedaří se. Ani přípravné zápasy nám nešly. Jen ta jedna směna proti Zélandu,“ přiznávají čeští softbalisté. Před mistrovstvím sice poprvé v historii porazili Nový Zéland, jenže na turnaji samotném se jim nedařilo.

Yukon, medvědi a softbal. Češi letí na mistrovství světa do jedné z nejodlehlejších částí Kanady

Číst článek

Turky v posledním zápase ve skupině sice porazili jednoznačně 20:0, jenže soupeři přivezli na Yukon tým, který se softbal teprve učil. O nepostupu ze skupiny rozhodli dřívější zápasy, především smolná prohra 0:1 s Botswanou.

V zápase o naději pak Češi museli porazit silné Japonsko, jenže to utnulo jejich naděje homerunem po prvním nadhozu. Jediný bod při porážce 1:9 byl David Mertl. Ze čtvrtého místa tak mezi nejlepších osm týmů turnaje postoupila právě Botswana.

Mistrovství světa se koná ve Whitehorse na Yukonu, v jednom z nejzapadlejších koutů Kanady, na místní poměry jen nedaleko od Aljašky. Kanadská vláda konání vrcholných sportovních akcí v méně živých oblastech podporuje, Češi tak dojeli do rodinného, ale zároveň svérázného prostředí.

„Český tým tu bydlí v malém motelu na okraji Whitehorse. Bar tu stojí za to. Schází se tu na pohled dost divní lidé, vypadají trochu jako bezdomovci. Včera prý tu jeden místní porazil Jardu Breníka v kulečníku, když hrál jen jednou rukou,“ vypráví Rostislav Taud, který tým v Kanadě doprovází.

Hledali tělo, živého Kanaďana potkali po sto kilometrech

Další příhody pochází už z cesty na Yukon. Zatímco reprezentace cestovala z Vancouveru letadlem, doprovod volil pozemní cestu, z více než dva tisíce kilometrů vzdáleného Calgary to trvalo pět dní. Nejvýraznějšími známky civilizace jsou obří trucky, častěji jsou ale k vidění bizoni, občas medvědi a občas i ztracené věci.

„Objevili jsme motorkářskou bundu. Byl v ní pas 70letého Kanaďana a souhlas s darováním orgánů v případě smrti. Pátrali jsme po těle a zbytcích motorky, ale nenašli jsme nic. Když jsme asi po 100 kilometrech dojeli do prvního města, pána jsme potkali na benzince, asi mu uletěla z vozíku,“ vypráví Taud.

Čeští softbalisté odehrají na MS ještě tři zápasy ve skupině o umístění, pak se vrací domů. Prostředí během dalšího šampionátu budou důvěrně znát, uskuteční se v Praze a Havlíčkově Brodě.

Vojtěch Man, Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme