Společný projekt Dukly a České ragbyové unie by mohl přispět k profesionalizaci ragby v Česku

Existuje celá řada sportů, kterými se dá v Česku solidně uživit, ale rozhodně to neplatí pro ragby. Česká ragbyová unie se teď snaží poměry změnit a věří novému projektu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ragbyový míč, ilustrační foto | Foto: Hana Mikulincová

„Doufám v to! Jako v jiných sportech, když se snažíte o profesionalizaci, tak nevidíte výsledky za rok. Potřebujete delší čas. Musíme se o to snažit dlouhodobě," říká pro Radiožurnál Jihoafričan Phil Pretorius, který stojí z velké části za současnou snahou.

Českému ragby popřejí světové hvězdy. Reprezentace si zahraje s Barbarians

Číst článek

Pretorius má zkušenosti z působení prakticky po celém světě a od dubna pracuje jako sportovní ředitel České ragbyové unie, nově také trénuje reprezentační „A" tým. Jeho základ by měli tvořit ragbisté z domácí soutěže a část z nich teď dostala možnost připravovat se v rámci projektu prakticky v profesionálních podmínkách.

„Dvanáct hráčů chodí každý den na tréninky ráno, potom chodí do klubu. Ve středu máme společný trénink reprezentace tady na Markétě,“ popisuje nový kapitán českého národního týmu Vojtěch Havel, který si v minulosti vyzkoušel zahraniční angažmá. Nyní je zpět doma, působí v Tatře Smíchov.

Kapitán národního týmu je také jedním z ragbistů zapojených do projektu, ve kterém unie spolupracuje s armádním sportovním centrem Dukla. „Já mám vlastně nějakou určitou smlouvu nebo dohodu s Duklou a částečně s Českou ragbyovou unií. A potom jsem vázaný na svůj klub Tatru Smíchov, kde pomáhám trénovat děti a víceméně se tomu klubu snažím předat nějaké vlastní zkušenosti."

Uživit se ale pouze hraním ragby není v Česku jednoduché, i když mají vybraní hráči v současné době nové podmínky. „Mně se naštěstí sešlo tolik aspektů, které se týkají Dukly a unie, že to s odřenýma ušima zvládnu. Tomu projektu, který se tady teď vytvořil, věřím, a chci pracovat s unií a vždycky s ní budu chtít pracovat, pokud unie bude mít dobrý projekt. Mně jde hlavně o české ragby. Aby se u nás se ragby zlepšovalo," doplňuje Vojtěch Havel.

Z jeho slov je jasné, že podstatné jsou stále nadšení a víra v lepší budoucnost. Projekt má ale kromě profesionalizace další cíle jako třeba práci s mládeží a zajištění kvalitních a ragbyově vzdělaných trenérů. Všechno je ale závislé na financích. Je třeba sehnat zdroje skrze další silné sponzory, kteří projektu uvěří.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme