‚Tento rok opět nebude o rozvoji, ale o přežití.‘ Sokolové dostanou od státu méně peněz než loni

Česká obec sokolská řeší finance na letošní rok. Jedním problémem je propad příjmů kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením. Dalším a větším problémem je snížený přísun prostředků ze státních dotací na sport. Sokolové dostanou o pět milionů korun méně než loni. Navíc požadovaná částka se jim snížila o třetinu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všesokolský slet v roce 2012 (ilustrační foto)

Všesokolský slet v roce 2012 (ilustrační foto) | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Budou chybět peníze především na činnost, na základní údržbu sokoloven, ale i dalších sportovišť, na naše významné celorepublikové projekty. Tento rok opět nebude o rozvoji, ale o přežití,“ říká starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Tento rok opět nebude o rozvoji, ale o přežití.‘ Sokolové dostanou od státu méně peněz než loni

Sokolové budou muset škrtat v plánovaných výdajích organizace, ve které se sportovní všestrannosti a nesoutěžním aktivitám věnuje víc než 100 tisíc lidí, členská základna je pak celkově 160 tisíc.

Česká obec sokolská může čerpat finance jen z jedné dotační výzvy a letos dostane zhruba 62 milionů korun, žádala o 99. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy důvody snížení částky neuvedlo, a protože je správní řízení neveřejné, neposkytuje o něm informace nikomu jinému.

Alespoň podle Hany Moučkové je ale celkově systém nespravedlivý a jediná dostupná dotační výzva pro Českou obec sokolskou je málo.

Českou obec sokolskou povede i dál Moučková, starostkou bude už počtvrté

Číst článek

„Z hlediska systémového bychom měli mít nárok na financování jak střešní organizace České obce sokolské, tak i na financování vlastní činnosti organizace sportu. Jako standardní sportovní svazy,“ myslí si starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Změnu si Česká obec sokolská slibuje od Národní sportovní agentury, která začne rozdělovat sportovní dotace příští rok a letos vypíše programy s novými parametry.

„Události posledních týdnů ukázaly, že koncept sportu pro všechny – bez ohledu na sportovní předpoklady a věkové kategorie – je klíčový pro kondici celé naší společnosti, a zde Sokol hraje klíčovou roli. Z dosavadních jednání mám pocit, že tak to vnímá i vedení agentury v čele s panem Milanem Hniličkou, se kterým máme naplánované další setkání nad narovnáváním těchto pravidel,“ doplnila Moučková s odkazem na probíhající epidemii koronaviru.

Mirko Vasić, tat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme