Sportovcem roku je podruhé v kariéře judista Krpálek, v tradiční anketě porazil Satoranského

Sportovním králem roku 2019 se stal podruhé v kariéře judista Lukáš Krpálek. V anketě Klubu sportovních novinářů vyhrál před druhým basketbalistou Tomášem Satoranským a třetím hokejistou Davidem Pastrňákem. Mezi kolektivy zvítězila mužská basketbalová reprezentace.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Krpálek se zlatou medailí.

Lukáš Krpálek se zlatou medailí z mistrovství světa. | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Krpálek se stal Sportovcem roku podruhé v kariéře, první vítězství mu vynesla zlatá medaile na olympijských hrách v Riu v roce 2016. Zároveň je tak jediným mužským vítězem za posledních 14 let, od roku 2005, kdy vyhrál Jaromír Jágr, totiž hned dvanáctkrát zvítězila žena.

Volila bych Adama Ondru, říká Strýcová, která je poprvé v kariéře ve finále ankety Sportovec roku

Letos Krpálek přesvědčil hlasující hlavně triumfem v nejtěžší váhové kategorii na světovém šampionátu v Tokiu, kde dokázal ve finále porazit domácího Hisajoši Harasawu.

„Pro mě tato cena je něco nádherného. Chci poděkovat své nádherné ženě, svým trenérům, svým sparink partnerům, sportovním novinářům a v neposlední řadě bych chtěl poděkovat svým sponzorům,“ říkal Krpálek při přebírání ceny.

Na trůnu vystřídal Krpálek lyžařku a snowboardistku Ester Ledeckou, která loni anketu ovládla s rekordním náskokem díky historickému úspěchu v podobě dvou zlatých medailí ze dvou sportů na olympiádě v Pchjongčchangu.

Druhý skončil basketbalista Tomáš Satoranský, který si letos upevnil pozici v nejprestižnější soutěži NBA a dovedl národní tým k senzačnímu šestému místu na mistrovství světa v Číně, kde ho zároveň fanoušci zvolili nejužitečnějším hráčem turnaje. Třetí místo obsadil hokejista David Pastrňák.

Posledních deset vítězů Sportovce roku.

2010 – Martina Sáblíková (rychlobruslení)
2017 – Gabriela Koukalová (biatlon)
2018 – Ester Ledecká (alpské lyžování a snowboarding)
2019 – Lukáš Krpálek (judo)

Úspěch na basketbalovém šampionátu, kde český tým porazil třeba Turecko nebo Brazílii, přinesl ocenění i celé reprezentaci, která vyhrála kategorii kolektivů před druhými fotbalisty Slavie.

Juniorem roku se stal osmnáctiletý tenista Jonáš Forejtek, který letos vyhrál spolu s Jiřím Lehečkou juniorskou čtyřhru ve Wimbledonu a později ovládl i dvouhru na US Open. Krátce nato si odbyl i premiéru v seniorském daviscupovém týmu, kterému pomohl dvěma výhrami k postupu do kvalifikace na finálový turnaj v roce 2020.

Cenu pro Emila Zátopka pro sportovní legendu obdržel Jiří Daler, bývalý cyklista, který v roce 1964 vybojoval zlatou medaili ve stíhacím závodě na olympijských hrách v Tokiu.

Anketa Sportovec roku 2019:

Jednotlivci: 1. Lukáš Krpálek (judo) 1268 b., 2. Tomáš Satoranský (basketbal) 1194, 3. David Pastrňák (hokej) 1149, 4. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 966, 5. Eva Samková (snowboarding) 870, 6. Jiří Prskavec (vodní slalom) 852, 7. Adam Ondra (sportovní lezení) 748, 8. Ester Ledecká (snowboarding a alpské lyžování) 722, 9. Barbora Strýcová 678, 10. Karolína Plíšková (obě tenis) 636.
Další pořadí: 11. Petra Kvitová (tenis) 415 b., 12. Tomáš Souček (fotbal) 366, 13. Markéta Davidová (biatlon) 326, 14. Josef Dostál (rychlostní kanoistika) 137, 15. Markéta Vondroušová (tenis) 137, 16. Martin Šonka (letecká akrobacie) 116, 17. Tomáš Nýdrle (sportovní střelba) 109, 18. Zdeněk Štybar (cyklistika) 109, 19. Jaromír Jágr 80, 20. Jakub Voráček (oba hokej) 64, 21. Ondřej Kolář (fotbal) 60, 22. Amálie Hilgertová 59, 23. Vít Přindiš (oba vodní slalom) 59, 24. Alex Král (fotbal) 53, 25. Tomáš Bábek (cyklistika) 44.

Kolektivy: 1. basketbalisté ČR 447, 2. fotbalisté Slavie Praha 301, 3. fotbalisté ČR 221.
Další pořadí: 4. basketbalistky USK Praha 71, 5. hokejisté ČR 45, 6. baseballisté ČR 35, 7. hlídka ČR 3xK1 slalom (Prskavec, Přindiš, Hradilek) 27, 8. štafeta běžců na 4x100 metrů (Stromšík, Veleba, Jirka, Záleský) 15.

Junioři: 1. Jonáš Forejtek (tenis) 86, 2. Jan Čejka (plavání) 76, 3. Filip Nepejchal (sportovní střelba) 71.

Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka: Jiří Daler (cyklistika).

tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít