Třetí olympiáda ve třech různých sportech? Tonžan zahájil na kanoistickém mistrovství snahu o Tokio

Tonžan Pita Taufatofua zahájil na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Szegedu svou snahu představit se na třetích olympijských hrách ve třetím různém sportu. Po účasti v Riu de Janeiru v taekwondu a loňském startu v Pchjongčchangu v běhu na lyžích by se exotický sportovec rád probojoval do Tokia na kajaku.

Szeged (Maďarsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pita Taufatofua na zahájení v Riu | Zdroj: Reuters

Pětatřicetiletý Taufatofua při svých olympijských účastech zaujal už během slavnostních zahájení, na nichž hrdě nesl vlajku Tongy do půl těla nahý a pouze s tradiční rohoží taʻovala kolem pasu. Teď se chce zapsat do historie jako první sportovec v moderní éře, jenž se zúčastní tří olympiád za sebou v různých odvětvích.

Nejen Ledecká nebo Fourcade. V Pchjongčchangu byli i sportovci, pro které je zlatou medailí samotná účast

Číst článek

Snahu kvalifikovat se do Tokia zahájil ve středeční rozjížďce v kajaku na 200 metrů. V cíli byl beznadějně poslední, ale spokojený. „Sedím ještě stále v lodi, což byl jeden z mých cílů. Ten si teď můžu odškrtnout,“ řekl.

Začátek byl přitom dramatický. Taufatofua měl velké problémy vmanévrovat svou kánoi do startovního postavení, první pokus musel vzdát a obkroužit jedno kolo, zatímco soupeři trpělivě čekali. Když se Tonžan na druhý pokus přece jen blížil ke startu a silou vůle udržoval rovnováhu, rozhodčí závod zahájili.

Navzdory problémům na startu se Taufatofua dostal do cíle, v čase 58,19 téměř 25 sekund za vítězem své rozjížďky. „Je to osobní rekord. Pořád to bylo lepší než můj první pokus v taekwondu,“ uvedl spokojeně syn tonžského otce a australské matky.

Lyžař z Tongy prožil na sněhu hodinu bolesti a už plánoval Tokio

Číst článek

Ve čtvrtek Taufatofua absolvoval další jízdu na deblkajaku s Malakaiem Ahokavou. I tentokrát posádka dojela do cíle, i tentokrát s velkým odstupem poslední. „Jeli jsme na lodi, na které na Tonze staří lidé přejíždějí mezi ostrovy. Je hodně stabilní, ale také pomalá. Upřímně však říkám, že bychom pádlovali klidně i na nafukovacím lehátku, kdybychom museli,“ řekl Taufatofua, jenž na deblkajaku trénoval s Ahokavou jen šest dnů.

Kanoistika je pro něj coby reprezentanta ostrovního státu nejpřirozenějším sportem. „Věděl jsem, že můj další sport musí mít něco společného s vodou. Té máme u nás dost,“ smál se.

Při své první olympijské účasti v taekwondu vypadl Taufatofua po drtivé porážce v prvním kole, loni v Pchjongčchangu podle svých slov prožil hodinu utrpení v běhu na 15 km, ale poslední mezi lyžaři neskončil. Aby se kvalifikoval z mistrovství světa do Tokia, musel v Szegedu skončit do pátého místa, čemuž byl na míle vzdálen. Nyní musí doufat v únorové kontinentální soutěže nebo v pozvání Mezinárodního olympijského výboru, což je nejpravděpodobnější varianta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme