Na kolik si přišli jezdci na Tour? Organizátoři rozdělili 55 milionů, čtvrtinu shrábl vítěz Bernal

Nejslavnější cyklistický závod Tour de France patří mezi nejnáročnější sportovní akce na světě a kromě slávy bojují jezdci v horských, kopcovitých i rovinatých etapách také o slušné peníze. Pro jaké částky si dojeli Egan Bernal a spol.?

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peloton přijel na Champs-Élysées kolem muzea Louvre

Peloton přijel na Champs-Élysées kolem muzea Louvre | Zdroj: Reuters

Dohromady se letos během Tour podle oficiálních údajů rozdalo na prémiích 2 291 700 eur, což je v přepočtu zhruba 55 milionů korun. Ve světě nejslavnějších sportovních akcí jde ale ještě o relativně malý balík. Třeba srbský tenista Novak Djoković sám za vítězství v letošním Wimbledonu shrábnul ještě asi o 12 milionů korun víc než všichni závodníci na Tour dohromady.

Už jsem jich mohl mít osm, směje se Sagan po rekordním sedmém titulu v bodovací soutěži na Tour

500 tisíc eur za celkové vítězství přistane na účtu Kolumbijci Eganu Bernalovi. Když k tomu ještě připočte odměnu pro nejlepšího jezdce do 25 let nebo odměny za každý den strávený ve žlutém trikotu, dohromady se může těšit z 553 tisíc eur, tedy asi 14 milionů korun.

Vítězové jednotlivých etap si přišli pokaždé na 11 tisíc eur, Peter Sagan si v zeleném trikotu pro nejlepšího závodníka bodovací soutěže dojel pro 25 tisíc eur stejně jako Romain Bardet, který vyhrál vrchařskou soutěž. Stáj Movistar, která uspěla v soutěži týmů, získala odměnu 50 tisíc eur.

Ovšem všechny finance, na které si během závodu přijdou, dávají jezdci většinou v rámci jednotlivých týmů dohromady a po poslední etapě si je rozdělí s celou stájí. Svůj díl tak dostanou třeba i maséři. A víc než od pořadatelů samozřejmě jezdci i týmy inkasují od svých sponzorů a partnerů.