‚Stop zabíjení cyklistů.‘ Australan Skippy bojuje za bezpečnost na silnicích i na trase Tour de France

Tři a půl tisíce kilometrů neujedou jen cyklisti na Tour de France, ale i jeden starší Australan. Během své cesty podél trasy se je jako učitel. Snaží se řidičům aut říct, že cyklisti potřebují při předjíždění rozestup alespoň metru a půl. Pokud ho totiž nedodrží, mohou jít dokonce do vězení, říká.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skippy s plakátem "Stop zabíjení cyklistů" | Foto: Repro Twitter

Je mu mezi 70 a 80 lety, jméno neřekne, představí se jako Skippy – klokan. A na trase Tour de France se pohybuje dlouho. A tak při rozhovoru stihne křiknout a zamávat na muže v obleku z vedení závodu. Skippyho na Tour za ty roky znají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když nedodržíte rozestup 1,5 metru, můžete jít do vězení. Australan Skippy bojuje za bezpečnost cyklistů na silnicích. Natáčel s ním reportér Radiožurnálu František Kuna

„Posledních 22 ročníků Tour de France jsem tu od začátku do konce. Snažím se tu říct, že i když jedete autem rychlostí jen 50 kilometrů v hodině těsně kolem cyklisty – třeba i dva centimetry – udělá to opravdu hodně,“ popisuje Radiožurnálu.

„Jednoduše… když jedete tak blízko, riskujete, že půjdete do vězení. Nemusíte cyklistu zabít, ale můžete hodně ublížit. A tak prosím, mějte respekt. Možná ztratíte dvě sekundy, ale když cyklistu srazíte, můžete přijít o svojí vlastní svobodu,“ varuje Australan.

Skippy stojí opřený u kola, na sobě má dres, kde je právě ono číslo – 1,5 metru. Za tenhle rozestup bojuje. A někdy to jde prý těžko:

„Stalo se mi to v Londýně. Jel jsem po cyklostezce. V místě, kde se křížila se silnicí pro auta, přiletěl dvoupatrový autobus a srazil mě. Líbilo se mi ale řešení dopravního podniku: řidič pak musel na rekvalifikační kurz, dostal neplacené volno a jistě si uvědomil, že už nebude spěchat, aby stihl svačinu s kolegy,“ vypráví Australan.

I Skippy ale musel výrazně posvačit. To aby dojel do Paříže, protože mezi předposlední etapou a hlavním městem Francie je vzdálenost nějakých 600 kilometrů. Tak snad ho auta předjížděla alespoň s rozestupem metru a půl, za který bojuje.

Many congratulations to today’s @Tour de France™ stage winner, @Simon Yates

Many thanks for helping to share our safe passing message.

(Via Skippy McCarthy)
#SAA1p5TDF

17:01 – 18. 07. 2019

1 9

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme