První švýcarský triumf na Tour po osmi letech. Letošní nejdelší etapu vyhrál po samostatném úniku Hirschi

Po dvou nedotažených únicích se na třetí pokus švýcarský nováček na Tour de France Marc Hirschi dočkal vítězství. Po 218 kilometrech ovládl dvaadvacetiletý cyklista nejdelší etapu letošního 107. ročníku. Žlutý trikot lídra uhájil po 12. dějství Slovinec Primož Roglič.

Sarran (Francie) (Aktualizováno: 18:08 10. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz 12. etapy Tour de France Marc Hirschi

Vítěz 12. etapy Tour de France Marc Hirschi | Foto: Sebastien Nogier | Zdroj: Reuters

Hirschi už byl v úniku ve druhé i deváté etapě, kdy jej soupeři dojeli pouhý kilometr před cílem. Tentokrát nastoupil v závěrečném stoupání a sólojízdu dovedl do úspěšného konce. Člen stáje Sunweb zároveň oslavil první vítězství mezi profesionály.

Ewan slaví druhý etapový triumf na letošní Tour. Původně druhý Sagan byl v cíli diskvalifikován

„Dvakrát už jsem byl hodně blízko. Ještě kilometr před cílem jsem nevěřil, že bych to mohl dotáhnout. Jel jsem nadoraz. A je to jako sen. Dřív jsem snil o tom, že bych se mohl na Tour dostat. Teď jsem tady a ještě slavím vítězství,“ radoval se Hirschi, předloňský mistr světa do 23 let a první švýcarský vítěz etapy Tour od triumfu hvězdného Fabiana Cancellary v roce 2012.

Pásku protnul o 47 sekund dříve než Francouz Pierre Rolland, třetí dojel Hirschiho stájový kolega Sören Kragh Andersen z Dánska.

Jezdci z popředí celkového pořadí dorazili v početné skupině, v níž byl i Roman Kreuziger, o dvě a půl minuty později. Jan Hirt ztratil 13 minut a 38 sekund.

Roglič nadále vede o 21 sekund před obhájcem titulu Eganem Bernalem. V pátek čeká peloton druhý letošní horský dojezd a celkem sedm vrchařských prémií, z toho dvě první kategorie. Po startu v Chatel-Guyon skončí etapa po 191,5 km v Puy Mary. Převýšení je 4400 metrů.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 12. etapa: Chauvigny - Sarran (218 km):
1. Hirschi (Švýc./Sunweb) 5:08:49, 2. Rolland (Fr./B&B Hotels-Vital Concept) -47, 3. Kragh Andersen (Dán./Sunweb), 4. Pacher (Fr./B&B Hotels-Vital Concept), 5. Herrada (Šp./Cofidis), 6. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe), 7. Houle (Kan./Astana), 8. Reichenbach (Švýc./Groupama-FDJ) všichni -52, 9. Elissonde (Fr./Trek-Segafredo), 10. Roche (Ir./Sunweb) oba -56, ...50. Kreuziger (ČR/NTT) -2:30, 106. Hirt (ČR/CCC) -13:38.

Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 51:26:43, 2. Bernal Kol./Ineos) -21, 3. Martin (Fr./Cofidis) -28, 4. Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) -30, 5. Quintana (Kol./Arkea-Samsic), 6. Urán (Kol./EF Pro Cycling) oba -32, 7. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -44, 8. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:02, 9. López (Kol./Astana) -1:15, 10. Landa (Šp./Bahrajn) -1:42, ...84. Hirt -2:01:51, 97. Kreuziger -2:12:04.

ČTK, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít