Triatlon jako nevidomý: při plavání je přivázaný ke svému vodičovi, cyklistickou část jede na dvoukole

Za necelý měsíc se v Praze potřetí uskuteční triatlonový závod ze série Challenge Family. Kromě české i světové špičky se prestižního podniku zúčastní i hendikepovaní sportovci. Například nevidomý Marek Moflár, který se musel nejdřív skoro rok učit plavat, aby mohl triatlon úspěšně dokončit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevidomý sportovec Marek Moflár (vlevo) | Foto: FB Marek Moflar

Pražský závod absolvuje i nevidomý Marek Moflár. Úspěšně dokončit triatlon s tímto hendikepem je pro něj samo o sobě velká výzva. Jeho ale pár let zpátky brzdil ještě jiný problém.

‚Než abych brečel, budu bojovat.‘ Triatlonista Kubínek se po těžké nehodě vrací k závodění

Číst článek

„Nemohl jsem vůbec plavat, fakt to nešlo. Nebyl jsem schopný přeplavat dvacet metrů, ale byla motivace se to neučit. Rok jsem se učil plavat, špičkový plavec už nikdy nebudu, budu průměrný,“ říká Radiožurnálu Moflár, který celý pražský závod absolvuje se svým vodičem Jan Strangmüllerem.

Úvodní fázi – necelé dva kilometry ve Vltavě – poplavou vedle sebe a budou spojení lanem. To je mimo jiné hodně náročné na koordinaci...

„Furt si škrtáš rukou, navíc je kolem tebe v hloučku dalších třeba třicet lidí. Proto jsme k sobě svázaní, abych nevnímal nikoho jiného a neplaval třeba s někým jiným,“ popisuje Moflár pro něj nejtěžší fázi závodu. Dalších dvou – 90 kilometrů na kole a 21 kilometrů běhu – už se tolik neobává.

„Na kole jedeme v tandemu na dvojkole a v běhu je vedle mě. Běžíme vedle sebe, říká mi, ať běžím doleva, doprava, jestli je tam nějaká překážka, obrubník a tak.“

Němec Lange obhájil v rekordu havajského Ironmana. V cíli požádal svou přítelkyni o ruku

Číst článek

Pro Moflára je motivací i to, že jeho partner Jan Strangmüller má s triatlonem velké zkušenosti. Mimo jiné vyhrál havajského Iron Mana.

Khlefeldt Vodičková i Kočař

Letošního ročníku Challenge Prague se zúčastní i mnoho zahraničních hvězd. Třeba mistr světa v dlouhém triatlonu Španěl Pablo Dapena, nebo vítěz předloňského ročníku Pieter Heemeryck z Belgie. Největší české naděje zmiňuje ředitel závodu Tomáš Vrzák:

„Radka Kahlefeldt Vodčková – velice úspěšná česká triatlonistka, která žije v Austrálii. V rámci mistrovství světa The Championship v Šamoríně byla druhá. Zmínit určitě musím i Lukáše Kočaře, který byl v loňské sezoně nejúspěšnějším českým závodníkem v mužské kategorii, skončil na šestém místě.“

Lukáš Kočař by loňské umístění chtěl letos vylepšit, jeho cíl je dostat se na pódium. Třetí ročník triatlonového závodu Challenge Prague se uskuteční v sobotu 27. července.

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme