Turecká ambasáda zrušila basketbalistovi NBA pas, Kanter viní prezidenta Erdogana

Ještě před několika dny bojoval s Oklahomou v play-off NBA, teď už má Enes Kanter basketbalové prázdniny, ale zaletět si na dovolenou nemůže. Doma v Turecku mu totiž zablokovali cestovní pas. Podle hráče mu tak tamní úřady oplatili jeho kritiku prezidenta Erdogana.

Oklahoma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalista Oklahomy Enes Kanter | Zdroj: Reuters

Enes Kanter obviňuje na sociálních sítích Recepa Tayyipa Erdogana z nezákonných praktik dlouhodobě, ty nejčerstvější názory se ale reprodukují v Turecku jen zprostředkovaně. Přístup na účty Enese Kantera jsou v zemi Středního východu zakázány. A šířit by je ve své domovině nemohl ani osobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavkyně Barbora Závadová se rozhodla pro změnu a vydala se trénovat do Austrálie.

Na letišti v Bukurešti se ho totiž ujala rumunská policie s odůvodněním, že má neplatný pas a nesmí tak vůbec cestovat. Kanter o novinkách informoval na Twitteru přímo z terminálu.

„Jak se daří? Jsem na letišti v Rumunsku, kde mi řekli, že turecká ambasáda zrušila můj pas. Jejich policie mě tu drží mě už hodiny. Důvodem jsou samozřejmě mé politické postoje. Člověk, který je za mé zadržení zodpovědný, je prezident Erdogan."

I díky zásahu vedení NBA a amerického ministerstva zahraničí se Enes Kanter dostal přes Londýn zpět do Spojených států. K jeho výrokům se turecká ambasáda zatím nevyjádřila, rumunská zahraniční policie potvrdila zadržení na letišti, ale odmítla omezení na osobní svobodě. Víc než dočasný zásah do ní, se Kanter obával její úplné ztráty.

„Bál jsme se, že mě z Rumunska vydají do Turecka, to byste o mně druhý den už neslyšeli. V jedné show jsem Erdogana nazval Hitlerem našeho století. Vím, je to silný výrok. Ale je to hrozný muž. Lidi v Turecku jsou mučeni, zabíjeni. Prezident vede Turecko jako diktátor. V zemi není demokracie, svoboda slova, svoboda náboženství.  Kdybych zavolal své rodině, zatkli by ji. Určitě ji odposlouchávají."

Telefon by ovšem nejspíš nezazvonil otci Enese Kantera. Ten se syna za jeho podporu opozičního duchovního Fethullaha Gülena zřekl loni v otevřeném dopise. 

Marek Augustin, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme