Kornfeil po stíhací jízdě v Barceloně dojel desátý, Salač ani Abraham závod nedokončili

Jakub Kornfeil obsadil po stíhací jízdě desáté místo ve Velké ceně Katalánska silničních motocyklů. Jeho týmový kolega Filip Salač slibně rozjetý závod Moto3 v Barceloně po pádu nedokončil, stejně jako Karel Abraham v královské MotoGP.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Kornfeil (ilustrační fotografie)

Jakub Kornfeil (ilustrační fotografie) | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Šestadvacetiletý Kornfeil po nepovedené kvalifikaci odstartoval z 22. místa a navíc mu úvod nevyšel, takže klesl až k závěru třetí desítky. Stíhací jízdou se i díky mnoha pádům jezdců před ním posunul až do vedoucí skupiny a v závěrečném kole vybojoval elitní desítku.

Smolný závod prožil druhý český člen týmu Redox PrüstelGP Salač. Osmnáctiletý nováček v seriálu měl na rozdíl od Kornfeila vynikající začátek a po startu ze závěru třicetičlenného pole se posunul až k bodovanému patnáctému místu.

Motocyklový jezdec Kornfeil si vylepšil sezonní maximum. Tři týdny po zlomení klíční kosti dojel sedmý

Sedmnáct kol před cílem se ale zamotal do pádu šesti jezdců, a i když svou KTM znovu rozjel, pokračoval s velkou ztrátou. Nakonec musel odstoupit poté, co po plexisklu na motorce přišel i o ochranný štít, jenž mu odlétl z poškozené helmy. Navíc pak zamířil na lékařskou prohlídku.

Pro první výhru v kariéře si v závodě, v němž se měnilo pořadí v čele i několikrát za kolo, dojel Španěl Marcos Ramírez. Stal se zároveň už dvanáctým různým vítězem posledních dvanácti závodů MS nejslabší kategorie. Vedení v šampionátu zvýšil druhým místem jeho krajan Arón Canet, Kornfeil je sedmnáctý.

Závod královské MotoGP skončil pro Abrahama už brzy po startu. Český jezdec skončil na zemi v sedmé zatáčce a na okruh se nevrátil.

Vítězství vybojoval mistr světa Marc Márquez ze Španělska, jemuž nahrála hromadná nehoda jeho hvězdných soupeřů už z druhého kola. Márquezův krajan a týmový kolega z Hondy Jorge Lorenzo upadl při pokusu o předjíždění a vzal s sebou na zem obě tovární yamahy Valentina Rossiho a Mavericka Viňalese a také ducati Andrey Doviziosa.

‚Prosby premiéra byly vyslyšeny.‘ Brněnské Moto GP letos nakonec dostane od státu víc peněz

Ani jeden z nich už v závodě nepokračoval a Márquez si neohroženě dojel pro vítězství. „Malá chyba s velkými následky. Chtěl bych se Maverickovi, Andreovi a Valentinovi omluvit,“ sypal si popel na hlavu bývalý šampion Lorenzo.

Márquez vyhrál s náskokem dvou a půl sekund před francouzským nováčkem Fabiem Quartararem, jenž si na soukromé yamaze dojel pro první stupně vítězů z pole postion a necelé dva týdny po operaci předloktí. Třetí byl Ital Danilo Petrucci s ducati.

Po čtvrtém vítězství ze sedmi závodů zvýšil Márquez vedení v průběžném hodnocení MS před Doviziosem už na 37 bodů. Třetí je Španěl Álex Rins.

Bratři Márquezovi slavili v Barceloně double, neboť pro třetí výhru v třídě Moto2 za sebou si dojel mladší Álex a také on vede pořadí šampionátu.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:
Moto3: 1. Ramírez (Šp./Honda) 38:36,156, 2. Canet (Šp./KTM) -0,119, 3. Vietti (It./KTM) -0,146, 4. López (Šp./Honda) -0,235, 5. Foggia (It./KTM) -0,947, 6. Ogura (Jap./Honda) -1,008, ...10. Kornfeil -2,472, Salač (oba ČR/KTM) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Canet 103, 2. Dalla Porta 80, 3. Antonelli (oba It./Honda) 75, 4. Vietti 68, 5. Masiá (Šp./KTM) 65, 6. Arbolino (It./Honda) 51, ...17. Kornfeil 30, 28. Salač 1.
Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 38:25,678, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,989, 3. Navarro (Šp./Speed Up) -2,532, 4. Fernández (Šp./Kalex) -3,802, 5. Bastianini -7,472, 6. Marini (oba It./Kalex) -13,996.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 111, 2. Lüthi 104, 3. Navarro 89, 4. Baldassarri (It./Kalex) 88, 5. Schrötter (Něm./Kalex) 73, 6. Marini 68.
MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:31,175, 2. Quartararo (Fr./Yamaha) -2,660, 3. Petrucci (It./Ducati) -4,537, 4. Rins (Šp./Suzuki) -6,602, 5. Miller (Austr./Ducati) -6,870, 6. Mir (Šp./Suzuki) -7,040, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů): 1. M. Márquez 140, 2. Dovizioso (It./Ducati) 103, 3. Rins 101, 4. Petrucci98, 5. Rossi (It./Yamaha) 72, 6. Miller 53, ...24. Abraham 2.

Šimon Tatíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít