Jak se rozcvičuje šampion Velké kunratické běžec Janů? Reportér Radiožurnálu s ním zkusil držet tempo

Pokud trénujete na tradiční běžecký závod, tak vám asi nikdo aktuálně neporadí lépe než Jan Janů. Zúčastnil se totiž třikrát a vždy vyhrál. Rozcvičku si s ním vyzkoušel i reportér Radiožurnálu Tomáš Petr.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytrvalostní běžec Jan Janů | Foto: Facebook Jana Janů

Jak se před během rozcvičujete?
Před závodem je to důkladnější. Nejdřív tři kilometry rozklus – to zůstává stejné. Poté kladu větší důraz na protažení, pak abecedy, rovinky…

Co si má laik představit pod pojmy abecedy a rovinky?
Je to takové běžecké cvičení na padesát metrů. Propínání kotníků, předkopávání, zakopávání… takové klasické cviky. Rovinky chodím sto metrů. Buď s meziklusem nebo s pauzou.

Velká kunratická | Foto: Jakub Marek

Vydáváme se spolu s šampionem Velké kunratické na „lehký klus“: „Většinou běžím deset patnáct minut přibližně tři kilometry,“ říká Janů. Co je pro něj lehký klus, je pro mě maximální tempo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vítězem posledních tří ročníků Velké kunratické natáčel Tomáš Petr

„Není to tak horké, ale když to tak vezmu, tak jedenáct let tréninku dělá své. Až se trochu zahřejeme, tak si dáme lehké protažení, abychom eliminovali možnost nějakého zranění,“ popisuje Janů.

Po deseti minutách a necelých třech kilometrech můžeme najít rovinku a pustit se do abeced a rovinek.

„Když je chladno, tak dělám švihovou rozcvičku. Není to postávání, ale rychlé pohyby. Na Velké kunratické švihovou rozcvičku praktikuji, protože jak je to v údolí u potoka, tak tam bývá chladno. Rozcvičuji se tedy co nejrychleji, ať člověk neprochladne, když už je rozběhaný,“ vypráví Janů.

Běžce čeká 86. ročník Velké kunratické, tradiční závod láká rodiny i slavné sportovce

Číst článek

Já mám pocit, že nevychladnu ještě hodně dlouho.

„Když je chladno, tak se intenzivně rozcvičujeme pět minut a jdeme běhat úseky. Před závodem bych se rozcvičil trochu více, je ale potřeba se zase trochu více obléct, protože při rozcvičení člověk víc vychladne. Když se člověk rozcvičuje pořádně a důkladně, tak pět minut stačí,“ popisuje Janů.

Oblečení a obuv je na Velké kunratické velmi důležitá složka výkonu a pro to, aby se člověk při běhu cítil dobře.

85. ročník Velké kunratické vyhrál Jan Janů. Na start se postavil i sedmdesátiletý kardiochirurg Pirk

Číst článek

„Pokud je člověk výkonnostní běžec, tak se bude oblíkat méně, protože se zahřeje už při rozcvičení a pak při běhu nestihne vychladnout. Pokud to někdo bere spíše rekreačně a nechce si huntovat tělo, tak ti se oblečou více, protože nejsou v takových intenzitách. Co se týče obuvi, tak na Velké kunratické, jelikož je to specifický závod, je obuv rozhodující. Bývá tam bláto, jsou tam brody, takže jsem vždycky volil tretry a vždy jsem s touto volbou byl spokojen,“ dodává vítěz posledních tří ročníků Velké kunratické.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme