Prvorepublikový veslařský trenažér. Mnohonásobný mistr Československa trénoval ve sklepě

Josef Straka byl ve 20. a 30. letech minulého století opravdovou veslařskou hvězdou, a to nejen v Československu. Zúčastnil se dvou olympiád, medaile získával na mistrovstvích Evropy a byl taky sedmnáctinásobným mistrem republiky. A to všechno díky tomu, že mohl trénovat po celý rok, tedy i v zimě, když byly venkovní řeky zamrzlé. Ve sklepě svého mělnického domu měl totiž bazén.

Doporučujeme Mělník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měli bychom být na druhé třetí podzemní úrovni, asi 10 metrů pod zemí,“ vysvětluje Radiožurnálu kronikář města Mělníka Martin Klihavec u obrovské sklepní místnosti s bazénem o rozměrech 5x5 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když bylo Labe zamrzlé, veslař Josef Straka trénoval ve sklepě

Přímo u bazénu byl umístěn veslařský trenažér, na kterém trénoval československý olympionik Josef Straka. Veslo bylo zanořené do vody, aby mělo potřebný odpor.

Sedátko veslice představovala pohyblivá dřevěná konstrukce na pohyblivých lyžinách. Vepředu byly dvě opěrky na nohy.

„Na tomhle mohl veslař trénovat i v zimě, na rozdíl od veslařů, kteří mohli trénovat jen v létě na řece. Řeky, i Labe pod Mělníkem, byly celou zimu zamrzlé.

Soupeře z jiných klubů do své podzemní tréninkové centrály Josef Straka nepustil, byl ale členem mělnických veslařů, kteří trénovali s ním. Olympionik byl ale na svém trenažéru doma.

„Je to zvláštní a zajímavé. Nezamrzl mu bazének, protože je tu stálá teplota, takže mohl v zimě trénovat,“ shodovali se návštěvníci sklepa.

Josefa Straku, sedmnáctinásobného mistra republiky na všech typech lodí a účastníka dvou olympijských her, v roce 1949 zatkli komunisté a věznili ho v pracovních táborech včetně toho uranového v Jáchymově. Sportovec zemřel v Litoměřicích v roce 1976.

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme