Vkleče proti Trumpovi. Během hymny protestovaly stovky hráčů NFL. Neakceptovatelné, napsal prezident

Původně osamocený protest jednoho hráče přerostl v hromadnou záležitost. V zápasech americké NFL při hymnách pokleklo přes dvě stě hráčů. Protestovali i proti Donaldu Trumpovi, který vyzval k jejich vyhazovu. Respekt prezidentskému úřadu naopak chtějí prokázat hokejisté Pittsburghu Penguins, kteří se chystají na plánovanou audienci, té se naopak nedostane basketbalovým Golden State Warriors.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před všemi nedělními zápasy americké NFL během národní hymny aspoň část hráčů protestovala. Nejvýrazněji v televizním zápase Oaklandu Raiders ve Washingtonu. Téměř celý tým hostí zůstal sedět a šest domácích Redskins klečelo.

'Návštěva Bílého domu byla poctou, než jste se tam objevil vy'. Sportovní hvězdy bojkotují Trumpa

Číst článek

Desítky hráčů se zapojily také v Buffalu, San Diegu a Indianapolisu. Hráči většinou klečeli nebo zvedli pěsti nad hlavu. Agentura Associated Press napočítala 204 protestujících hráčů. Fanoušci reagovali různě. Někteří zatleskali, ozval se ale i pískot.

Američtí fotbalisté během protestu akcentovali nejen původní smysl, který měl upozornit na rasové problémy, ale také na prezidenta Donalda Trumpa. Ten předtím vyzval majitele klubů, jejichž hráči nestojí při hymně, že by měli takové „zk****syny“ okamžitě stáhnout ze hřiště a vyhodit.

Prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu reagoval. „Klečení je nepřijatelné. Sportovní fanoušci by nikdy neměli souhlasit s hráči, kteří nejsou pyšní na svou hymnu a vlajku. NFL by měla změnit svou politiku,“ napsal.

Předtím se vyjádřil ve smyslu, že když lidé přestanou na zápasy chodit, změna přijde velmi rychle.

Takzvaný „kneeling protest“ odstartoval před rokem quaterback Colin Kaepernick, který na podporu hnutí Black Lives Matter odmítl povstat na přípravném zápase a při dalších utkáních klečel. Během sezony se pak připojili další hráči, vždy šlo ale pouze o jednotky fotbalistů. Kaepernick chtěl před rokem rozpoutat debatu, dnes jeho inciativu řeší celé Spojené státy.

Basketbalisté jsou nezvanými hosty, vítězové NHL do Bílého domu jdou

Donald Trump se v posledních dnech ostře vymezuje proti sportovcům. Do otevřeného konfliktu se dostal s hvězdou basketbalových Golden State Warriors Stephenem Currym, který se odmítl zúčastnit setkání v Bílém domě. Prezident USA následně zrušil pozvání pro celý tým.

„Návštěva Bílého domu byla velkou poctou, než jste se tam objevil vy,“ reagoval na twitteru na Trumpova slova další slavný basketbalista LeBron James. Hráči Golden State uvedli, že se do Washingtonu vypraví na vlastní pěst, aby oslavili "rovnost a rozmanitost".

Vítězové další slavné soutěže, hokejoví Pittsburgh Penguins, ale do Bílého domu dorazí. „Respektujeme instituci prezidenta a dlouhou tradici návštěv v Bílém domů. Na krátké návštěvě jsme byli u George Bushe i Baracka Obamy, pozvání jsme přijali i letos,“ napsal klub v oficiálním prohlášení.  

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme