Vládní studie: asijské gangy ovlivňují český sport, cílí na méně významné soutěže

Český sport se stále víc snaží ovlivňovat sázkoví podvodníci z Asie. Upozorňuje na to vládní studie, o níž informují Lidové noviny. Zaměřují se na menší sporty a různé druhy sázek, nemusí tak ovlivňovat přímo konečné výsledky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Florbal - ilustrační foto | Foto: floorballontario.com

Podvodníci se začínají zaměřovat na méně sledované a amatérské soutěže. Nesnaží se ovlivnit jen výsledky, ale třeba i počet žlutých karet nebo rohových kopů, nemusí tak vždy ovlivnit konečný výsledek zápasu.

Úplatky a pak i vydírání. Víme, jak funguje sázkařská mafie

Číst článek

V takzvaných live sázkách se totiž nedá vsadit jen na výsledek, ale také třeba na minuty, ve kterých padnou góly, počet žlutých či červených karet, rohových kopů a mnohde i na to, který tým provede výkop zápasu.

Pokud například ve fotbalovém zápase nepadne gól v první čtvrthodině, rychle stoupnou kurzy, že jich ve zbytku utkání padne čtyři a víc.

Příkladem ovlivňování méně sledovaných soutěží je podle Lidových novin florbalový zápas z roku 2011. Z účelově založených kont si podvodníci vsadili na florbalový zápas pražských SSK Future a Liberce přes půl milionu korun - to bylo asi pětkrát víc, než je u těchto zápasů běžné. Zápas skončil překvapivou výhrou hostujícího Liberce 7:3.

Sázková kancelář ale tehdy výhru nevyplatila. „Ti lidé podle mě testovali, jak na to florbal zareaguje," řekl listu prezident České florbalové unie Filip Šuman.

Zveřejnění má podvodníky odradit

„Přestože jsme si říkali, že to není příjemné, šli jsme s tím ven. Míra zveřejnění totiž odrazuje lidi, kteří se do takových podvodů chtějí pouštět. Policie tehdy konkrétní případ odložila, ale my jsme dosáhli odstrašujícího efektu."

V Čechách se v internetovém kurzovém sázení točí desítky miliard korun, v roce 2015 šlo a 38 miliard, o devět více než v předchozím roce. V celosvětovém měřítku jsou vsazené částky řádově vyšší.

Podvodníci využívají hlavně toho, že v asijských zemích se sázkaři na rozdíl od Evropy nemusí nijak registrovat. Výhry se tam nemusí danit a sázkaři si je navíc můžou od sázkových kanceláří nechat poslat prakticky do jakékoli třetí země.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme