Vysoké teploty a žádný sobotní život. Basketbalista Peterka se připravoval v Izraeli

Začátek nesoutěžního období po dovolených bývá pro většinu sportovců neoblíbenou částí roku. Po dovolených se vrací k tréninku a než se do tempa dostanou, chvíli to trvá. Ale hlavně bolí. Jiné to nebylo letos ani pro basketbalistu Martina Peterku, který kvůli individuální přípravě odcestoval pár týdnů do Izraele.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hráči BK Nymburk (v bílých dresech) | Zdroj: ČTK

„Proč jsem se pro to rozhodl? Já jsem se pro to nerozhodl, já jsem to dostal přikázáno. Nymburk za mnou přišel, že bych tam tento rok jel a já jsem to uvítal, protože jinak bych se musel připravovat individuálně. Takhle jsem to měl aspoň zpestřené tím, že to bylo v Izraeli,“ vysvětloval podkošový hráč Martin Peterka, jak se k izraelské štaci dostal

Nebyl ale první. Už loni se v Tel Avivu pod dohledem bývalého kondičního kouče Nymburka Guye Gafniho připravoval Kubánec Howard Sant Roos, který si tréninky pochvaloval. Stejně jako teď Peterka, ale náplň třítýdenního soustředění ho trochu překvapila.

„Já jsem tam vůbec nedělal basket. Jenom atletická příprava. Běhali jsme venku na pláži a hlavně v posilovně jsem byl. Byly tam nějaké speciální cviky, co jsem nedělal nikdy v životě. Cítil jsem všechny svaly, takže to bylo dost náročné,“ komentuje hráč Nymburka.

I proto, že v Izraeli panovaly ještě vyšší teploty než u nás a s vysokou vlhkostí to dávalo dvaadvacetiletému českému reprezentantovi pořádně zabrat. Trénoval většinou dvoufázově a velmi intenzivně.

„Dvacet minut jsem šel pěšky na trénink. Zpotil jsem se. Byl jsem na tréninku. Tam jsem se taky zpotil. Pak jsem šel zpátky na byt a taky jsem se zpotil. Takže takhle jsem to měl v pohodě,“ říkal s nadsázkou 205 centimetrů vysoký basketbalista.

Třikrát dostal od galejí volno. Vždycky v sobotu, když židé nepracují, ale užít si to moc nemohl.

Sobotní život a bezpečností opatření

„Vůbec nic tam neexistovalo. To byl pro mě taky docela šok. Normálně jsem vyšel přes týden ven, všude plno lidí a obchody otevřené. Vyšel jsem v sobotu a nikde nikdo. Všechno zavřené. Veřejná doprava nejezdila,“ popisuje Peterka.

Takových šoků tam ale prý zažil víc. Třeba když chtěl vyrazit na památky do Jeruzaléma.

„Rodiče mi říkali, ať tam jedu. Druhý den jsem se dočetl, že se tam střílelo,“ říká český basketbalista.

„V Tel Avivu to vypadlo bezpečně. Jednou mě docela překvapilo, když jsme šli do obchoďáku, tak když jsme vstupovali, tak se mě ptali, jestli u sebe nemám nějakou zbraň. Pak mi kluci říkali, že vždycky když tam někdo jde a má u sebe zbraň tak to musí nahlásit ostraze, aby se vědělo o všech zbraních, co jsou vevnitř,“ dodal hráč.

Peterka aktuálně bojuje v přípravě národního týmu o účast na zářijovém mistrovství Evropy.

Jakub Kanta, bor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme