'Vytahovali na nás cedule s nápisem EPO.' Kittel svým triumfem pomáhá pověsti německé cyklistiky

Jednu ze tří cizích zemí, kam letos zavítá peloton Tour de France už si cyklisté odškrtli. Zamávali deštivému Německu a uzavřeli tak symbolicky vlastně i historické souvislosti. Tím, kdo to všechno podtrhl nejen etapovým vítězstvím, ale i pozdějšími výroky, byl Němec Marcel Kittel.

Lutych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Kittel | Zdroj: Reuters

„Když jsem jel Düsseldorfem, dostalo mě to. Říkal jsem si: to nemůže být pravda. Měl jsem husí kůži. A lidi byli tak blízko! Je to památka, na kterou nikdy nezapomenu," rozplýval se Marcel Kittel po svém jubilejním desátém etapovém vítězství na Tour de France.

Cyklista Štybar pomohl Kittelovi k triumfu ve druhé etapě. V cíli se přivítal se synem Lewisem

Číst článek

O spurtérech se říká, že nebývají zrovna chytří. Že jim stačí ohromně silná stehna, hrubá síla a dobří spolujezdci, kteří jim připraví pozici k ataku, a je hotovo. Marcel Kittel, který triumfoval v etapě s cílem v belgickém Lutychu, ale dokázal opak.

Za pár dní se zapomene na to, že pršelo víc, než se čekalo. A že zřejmě kvůli tomu dorazilo o spíše méně diváků, než předpokládaný milion do samotného Düsseldorfu.

Start Tour měl uzavřít temnější kapitolu cyklistiky. Tu, která je spojena třeba s Janem Ullrichem - slavný Němec nedostal pozvánku na Tour kvůli smutnému konci s cejchem dopujího hříšníka. Tu éru, kdy německá televize přestala vysílat živé přenosy z Tour, kdy končily tamní týmy, kdy se od cyklistiky odkláněli sponzoři i diváci.

V té době začínal Marcel Kittel jezdit a všechno si pamatuje. „Byly tu i časy, kolem silnic nestálo moc diváků. A těch pár ukazovalo nějaké cedule s nápisem EPO, nebo jiné ...ky," pomohl si sprostým slovem vítěz první hromadné etapy 104. ročníku.

„Myslím, že image cyklistiky, a to, jak na ni lidé teď pohlížejí, se změnila. Vědí, že je to sport, který zažil krušné časy i kvůli dopingu. Ale také to, že je to sport, který si dává pozor na svou historii a odkaz a že na něm aktivně pracujeme. Vědí i to, že doping tu bude pořád. A když nakonec stejně vidíte tolik lidí, je to skvělé," rozpovídal Marcel Kittel.

I samotná pořadatelská společnost Tour tomu napomohla třeba tím, že na nejslavnější závod zvala německý tým Bora (dříve NetApp) i v době, kdy ještě nepatřil do nejvyšší kategorie. A také lesk vítězství třeba Tonyho Martina a Adrého Greipela na Tour de France pomáhal reinkarnaci cyklistiky v Německu.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme