Vzal Afroameričany do NBA a vyhrával. Slavný kouč Red Auerbach se narodil před sto lety

Jedním z nejpokrokovějších basketbalových trenérů všech dob byl Američan Red Auerbach. Přestože byl sám běloch, už před více než půlstoletím začal sázet na hráče tmavé pleti a vyplatilo se. Byl jedním z nejúspěšnějších trenérů v historii NBA i severoamerických profisportů obecně. Dnes by se dožil přesně 100 let.

Boston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Russell objímá Reda Auerbacha na snímku z roku 2003 | Foto: AFP PHOTO | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mottem Arnolda Jacoba "Reda" Auerbacha bylo: „Basketbal je jako válka, první jsou vyvíjeny útočné zbraně a obraně chvíli trvá, než se na ně nachystá.“ Možná i proto byl první, kdo po svých svěřencích chtěl, aby hráli týmově a hlavně na rychlé protiútoky.

Opora v klíčové chvíli na lavičce. Konflikt Wilta Chamberlaina s koučem zná celý basketbalový svět

Číst článek

Právě on tak zavedl dnes tak běžný prvek do moderního basketbalu. Většinu své kariéry strávil rodák z newyorského Brooklynu v Bostonu, kde s místními Celtics slavil jako trenér nebo manažer během 29 let 16 titulů v NBA.

Díky tomu se stal Red Auerbach jedním z nejúspěšnějších funkcionářů v severoamerických profiligách. I když někdy byl za lajnou i při zápase hodně horlivý a pro ostřejší výraz třeba směrem k rozhodčím také nešel daleko.

„Je k nezaplacení, když cítíte od trenéra takovou podporu. Jednou mi řekl: 'Přece po vás nemůžu chtít, abyste mě poslouchali a bojovali, pokud nebudu i já bojovat za vás,'“ vzpomíná Bill Russell

„Třeba při mé premiéře v Bostonu, když mi rozhodčí po bloku odpískal technický koš, Red začal pobíhat kolem lavičky a opravdu hlasitě nesouhlasil. To byl přesně on. Pro mě to hrozně znamenalo," odhaluje jedno z kouzel syna ruského žida a Američanky jedna z mnoha basketbalových legend, která Redovi Auerbachovi prošla pod rukama.

Pionýrem byl i proto, že otevřel dveře do NBA hráčům tmavé pleti - Afroameričana jako první draftoval. O 14 let později z Afroameričanů postavil jako první celou základní pětku.

A v roce 1966 to byl zase Auerbach, kdo jmenoval jako svého nástupce prvního Afroameričana do role hlavního trenéra. Nebyl jím nikdo jiný než Bill Russell.

„Bill mě hodně přemlouval, ať nekončím, nechtěl už ve svých letech hrát pod nikým jiným. Až se mě jednoho dne zeptal, jestli by to nemohl vzít po mně. Já jen řekl: ‚Ten džob je tvůj,‘" dodal se svým typickým úsměvem Red Auerbach.

I u vyprávění historek dělal to, co měl až do smrti v roce 2006 snad vůbec nejradši. Kouřil doutník. Ten mu třeba i dvě minuty před koncem zápasu za rozhodnutého stavu zapalovali rovnou na lavičce i nadřízení v Bostonu.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme