Z cvičení pro veřejnost mezi světovou špičku. Český svaz aerobiku slaví 25 let

Čeští reprezentanti v něm patří mezi světovou špičku a pravidelně vozí zlaté medaile z mistrovství světa. Řeč je o sportovním aerobiku - český svaz slaví v těchto dnech 25 let od svého založení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní aerobik (Ilustrační obrázek) | Foto: Nicolò Riccardi | Zdroj: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Italy

Spojit aerobní cvičení s hudbou napadlo v 70. letech minulého století Američanku Jacki Sorensenovou, slavnou propagátorkou tohohle sportu se stala herečka Jane Fondová. Asi o deset let později se nová forma cvičení dostala i do tehdejšího Československa a v roce 1992 založila tehdejší gymnastka Bohumila Řimnáčová- Řešátková spolu s Jitkou Poláškovou Český svaz aerobiku.

„Před pětadvaceti lety aerobik přišel jako nový trend, který u nás přímo navázal na velmi oblíbenou jazz gymnastiku. Počítalo se s tím, že jde hlavně o cvičení pro širokou veřejnost. Postupně se z něj ale stal výkonnostní sport a tak ho vlastně dneska i vnímáme,“ popisuje pro Radiožurnál začátky sportovního aerobiku v Česku prezidentka Českého svazu aerobiku Jana Havrdová.

Podobnou osobností, jakou byla ve Spojených státech Jane Fondová, se v Česku stala Olga Šípková. Po osmnácti letech u gymnastiky přešla ke sportovnímu aerobiku a v roce 1997 se v Sydney stala mistryní světa.

„Přála jsem si být hlavně ve finále, abych nesklouzla oproti minulému roku, a pak jsem se dívala na výsledkovou listinu a zjistila jsem, že jsem první,“ líčila své vítězství před dvaceti lety Olga Šípková pro Českou televizi po návratu z Austrálie.

Právě triumf Šípkové přivedl k aerobiku spoustu malých dětí a nejen díky tomu se z Česka stala spolu s Belgií a Austrálií světová velmoc. A neplatí to jen o ženách, aerobic totiž zaujal i řadu mužů. Asi nejznámější je úspěšné trio Strakoš, Holzer, Valouch, které získalo tři tituly mistrů světa. Až letos, poprvé od roku 1998, nezískali Češi na světovém šampionátu žádnou zlatou medaili mezi dospělými.

Široká základna trenérů a velký zájem mezi dětmi

Podle Jany Havrdové stojí za úspěchy hlavně široká základna trenérů, kteří si vybírají děti už v mateřských školách. A zájem je podle ní obrovský:

„Je to dáno tím, že máme rozsáhlou a velice pevně vybudovanou základnu v celém Česku. Máme také spoustu klubů, takže z hlediska výkonnostního sportu jsme na tom velmi dobře. A myslím, že například mezi malými děvčaty jsme jeden z úplně nejoblíbenějších sportů.“

Pokud byste chtěli vidět špičkové reprezentanty ve sportovním aerobiku naživo, máte možnost v květnu příštího roku v Karlových Varech, které uspořádají mistrovství Evropy.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme