Z dělníka v továrně na keramiku milionářem. Šipkař Phil Taylor po mistrovství světa ukončí kariéru

Světové šipky opouští legenda - Brit Phil Taylor. Jednoho z nejlepších hráčů všech dob, který se výrazně podílel na vzestupu sportu a vydělal si jím velký balík, mohou fanoušci naposledy vidět hrát na vrcholné akci teď v Londýně během právě probíhajícího mistrovství světa.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šipkař Phil Taylor | Zdroj: Facebook

Svůj první světový šampionát organizace BDO vyhrál rodák z anglického Burslemu v roce 1990, čtyři roky poté, co od manželky dostal k narozeninám ocelové šipky a terč. Ve finále Phil Taylor porazil příznačně Erica Bristowa, svého mecenáše v začátcích kariéry, který mohl jeho raketový start sledovat ve své hospodě, tam totiž Taylor poprvé hrál i trénoval. 

„Jeho obchodní společnost za mě platila letenky, hotely a další výdaje. Řekněme, že jsem utratil třeba 5 tisíc liber a když jsem pak pět vyhrál, vrátil jsem mu je. Kdybych vyhrál šest, zbylo by mi víc. Taky mi ale radil a nutno říct, že nikdy špatně, nicméně mi taky rozhodně většinou neříkal všechno. Byly to cenné zkušenosti,“ vzpomínal Phil Taylor.

Zkušenosti se Taylorovi náramně hodily. Předtím si totiž nežil zrovna v přepychu, nedostudoval střední školu, pak si vydělával 52 liber týdně ve fabrice na výrobu keramických předmětů, mimo jiné držáků na toaletní papír.

Pak ale dlouho poslouchal oznámení o 180 bodech, maximálním možném počtu dosaženém na tři šipky. Dodnes sedmapadesátiletý Brit získal titul světového šampiona 16krát, během své kariéry opanoval přes 200 turnajů z toho více než osm desítek „majore“ kategorie PDC, tedy profesionální šipkařské organizace, kterou spolu s dalšími hráči zakládal a dnes se těší obrovskému zájmu fanoušků po celém světě, což generuje peníze.

Teď je i díky tomu z Phila Taylora multimilionář, během kariéry si totiž házením na terč vydělal v přepočtu přes sto milionů korun.

„Musím říct, že ze všeho nejvíc je důležitý trénink - chce to házet aspoň třikrát čtyřikrát denně," myslí si Taylor.

Při šipkách si potrpí na dochvilnost, ale také umí být pěkně umíněný, své soky na hranici únosnosti hecuje a někdy až zesměšňuje.

„Bezpochyby je to hlavní postava v historii našeho sportu. Stačí se podívat, co všechno vyhrál. Za to si zaslouží obrovský respekt. Ale ne už tolik za to, jak se někdy chová - i při zápasech. Když mu totiž dáte šanci, klidně vás sežere. Když mu podáte prst, vezme si celou ruku,“ říká aktuální světová jednička Michael van Gerwen - Taylorův nástupce ve světě stále populárnějších šipek.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme