Zalezli jsme do díry a přes nás padaly laviny, vzpomíná horolezec Zdeněk Hák na Gašerbrum

Od turnovských skal přes Mont Blanc až po Afghánistán nebo Gašerbrum, kde se jim s Markem Holečkem podařil unikátní prvovýstup. Jak na vrchol osmitisícovky Gašerbrum I vzpomíná horolezec, lyžař a horský vůdce Zdeněk Hák? Odpovídal na to Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Holeček je umanutý člověk. Jihozápadní stěnu lezl už popáté, jeden z jeho lezeckých partnerů tam přišel o život. „Věděl jsem, do čeho jdu. Viděl jsem pár videí z předchozích pokusů,“ říká Zdeněk Hák.

Podle čeho se ale pro takový projekt člověk rozhoduje? „Podle chuti. Kdybych měl pochybnosti, tak to nejde.“

Počasí umožnilo výstup až skoro po měsíci. „Ten čas se hodí, je potřeba se dobře aklimatizovat na tak vysoký kopec, takže my jsme v rámci toho měsíce čtyřikrát vystoupali a zase sešli dolů do základního tábora.

Horu zdolali Holeček s Hákem alpským stylem. Všechno s sebou, žádné postupové tábory. Šest dní nahoru, tři dny dolů. „Pro mě je přirozenější lézt jenom nahoru. Je potřeba si nabalit ten batůžek na týden až deset dní a s tím si vystačit.“

Batoh na týden pod deset kilo? „Plyšové medvídky jsme na vrchol netahali,“ vzpomíná horolezec. „Náhradní rukavice, náhradní ponožky, jídlo, přístřešek, nic jiného. Mačky, cepíny, sedací úvazek má člověk na sobě, to netáhne v batohu.“

Obrovská stěna, která je v 7500 metrech, je místem, kde zůstal v předchozí expedici Zdeněk Hrubý. „Spadl z druhého výškového tábora, By to pád kilometr, dvanáct set metrů. Mára mi neřekl, že je přímo v té trhlině a sedíme tam nad ním,“ říká Hák.

Podívejte se na celý rozhovor s Lucií Výbornou.

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme