Závod rychlostních kanoistů očima indonéského trenéra: Bojujte a hlavně neulijte start!

Fanoušci vidí z tribuny jen závěrečné stovky metrů. Závod rychlostních kanoistů ale není jen o finiši. Trenéři v průběhu závodu jezdí na kole vedle kanálu a udílejí pokyny svým svěřencům. Při mistrovství světa v Račicích se na souši proháněl na kole a své indonéské dvojici udílel pokyny také český trenér Jaroslav Radoň.

Račice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportér ČRo František Kuna (vpravo) se společně s Jaroslavem Radoněm vydal na kole podél kanálu na závod rychlostních kanoistů. | Foto: František Kuna | Zdroj: Český rozhlas

Račice o tomto víkendu žijí rychlostní kanoistikou. Jako reportér Českého rozhlasu jsem měl možnost podívat se na závod také z pozice trenéra. Vyfasoval jsem tedy kolo a absolvoval podél kanálu závod C2 na kilometr. „Dráha číslo tři, Indonésané. Anwar a Dedi. Přiznám se, že příjmení jsem se zatím neučil,“ říká mi český trenér indonéských reprezentantů Jaroslav Radoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Františka Kuny ze závodu C2 na 1000 metrů během světového šampionátu rychlostních kanoistů v Račicích

Právě po jeho boku se na trať vydávám. Startér hned ze začátku dlouho čeká. Indonésané dostávají napomenutí. Radoň na ně křičí „Hati, hati,“ což znamená, aby si dali pozor. „Nesmí ulít, jinak by šli do pr****,“ vysvětluje.

Na pokyn startéra se všech devět dvojic vydává na kilometr dlouhou trať. Indonésané vedle sebe mají Bělorusy a hned v úvodu začínají mírně ztrácet. Radoň je ale spokojen s jejich bojovností a neustále je podporuje podél trati. „Irama, irama,“ zní jeho slova, které znamenají, aby dvojice Anwar Tarra a Dedi Saptura držela tempo.

Kromě několika indonéských výrazů hraje prim ještě angličtina. Pomalejší start ale dostal Indonésany do problémů. Na své konkurenty ve čtvrté dráze neztrácejí moc, ale vlny ze sousední dráhy je dostávají do potíží a závod se pro ně stává o to náročnějším.

„Když chytneš vlnu, je to pro zadáka složitý a začneš se v dráze motat.“

Jaroslav Radoň (Trenér indonéských kanoistů)

„Když na kanoi chytneš vlnu, je to pro zadáka hodně složitý. Když tě přejede, začneš se v dráze motat,“ vysvětluje mi během závodu Radoň, zatímco neustále udílí pokyny svým svěřencům. Ti se v parném dni ale statečně drží. Na nejlepší dvojice nemají, ale bojují alespoň o to, aby předjeli konkurenční Bělorusy a neskončili poslední.

Už 250 metrů před cílem je zřejmé, že se jim to povede. V druhé polovině trati evropský konkurent odpadl a Indonésané dojíždí do cíle osmí. Na postup do finále sice jejich čas 4:04 nebude stačit o více než deset sekund, Radoň je ale s výkonem spokojený. „Bojovali, to byl jejich cíl. Na světovou špičku zatím nemají,“ říká.

Teď má dvojice Anwar Tarra a Dedi Saptura rok, aby se ještě lépe připravila na kilometrovou trať. A jejich český kouč Jaroslav Radoň, sám bývalý kanoista a účastník dvou olympijských her.

František Kuna, sob Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme