Amatérští sportovci se dočkali. Hromadné závody nad 100 lidí dostaly zelenou od 11. května

Běžci, cyklisté a třeba rybáři. Ti všichni mohou od 11. května pořádat závody s počtem účastníků nad 100 lidí. Českému rozhlasu to potvrdil hlavní epidemiolog Rastislav Maďar. Organizátoři ale musí splnit řadu podmínek, aby nedošlo ke shromažďování většího počtu lidí. Musí kupříkladu zrušit vyhlašování výsledků a sportovci musí nosit roušky před startem a v cíli.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běžci

Jestliže se tento způsob pořádaní závodů osvědčí, od 25. května by mohli organizátoři počet závodníků v každé vlně ještě navýšit | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Co nejrychleji musejí zahájit závod a po ukončení se rychle rozejít. Předávání medailí musí být také komorní. V podstatě jde o to: všechno urychlit, aby se lidé nedostali do blízkého kontaktu,“ říká vedoucí epidemiolog pro řízené uvolňování karantény Rastislav Maďar.

Podle něj by měli organizátoři zařídit, aby se lidé neshlukovali v převlékárnách, u občerstvení a na toaletách. „Pořadatelé také musejí mít souhlas obcí, na jejichž území závody organizují.“

Závod plochodrážní Grand Prix v Praze je kvůli pandemii koronaviru přeložen na září

Číst článek

Podmínky považuje za splnitelné Marek Tesař, který s epidemiology vyjednával a který pořádá třeba seriál závodů „Běhej lesy“. Počítá s tím, že závodníci budou startovat ve vlnách v maximálním počtu sto lidí.

„To je samozřejmě podmínka, kterou splníme. To znamená například, že v pěti vlnách poběží dohromady 500 závodníků. Zároveň budou mít roušky při startu a při doběhu. Během závodu je mít nemusí. My doporučíme, aby lidi běhali v nákrčnících, které si mohou snadno natáhnout přes nos. Dýchá se v tom lépe než v bavlněné roušce. Pak si z nich při běhu mohou udělat hned čelenku.“

Cílem je podle Rastislava Maďara minimalizovat především počet lidí v prostoru startu a cíle. „Pro nás není největší riziko samotný běh, ale to zákulisí. To čekání a nedodržování vzdáleností. Proto roušky na startu a v cíli, až se vydýchají.“ 

Velké závody na podzim

Jestliže se tento způsob pořádaní závodů osvědčí, od 25. května by mohli organizátoři počet závodníků v každé vlně ještě navýšit. „Přesný počet bude vyvíjet podle situace“, říká Marek Tesař. „Od 25. května jsme schopni realizovat tímto způsobem závod o počtu tisíc lidí. To už řeší problém dramatické většiny pořadatelů.“

Pořadatelé zároveň přislíbili, že budou závodníky důrazně informovat, aby se ze závodů odhlásili v případě nemoci a respektovali všechna hygienická opatření.

Masové závody jako je třeba Mezinárodní pražský maraton, kterého se účastní desítky tisíc lidí, zatím žádná pravidla nepostihují. „My jsme je odsunuli na podzim,“ říká ředitel závodů seriálu Runczech Václav Skřivánek.

Na pořádání závodů jsou finančně odkázany tisíce lidí, podle pořadatelů se v organizaci závodů protočí ročně asi jedna miliarda korun.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme