'Kůň výjimečný povahou i výkony.' Zemřel Peruán, trojnásobný vítěz Velké pardubické

Ve věku devětadvaceti let zemřel trojnásobný vítěz Velké pardubické Peruán. Hnědý valach ze Státního statku Znojmo vyhrál dvacet z 56 dostihů a s výdělkem přes sedm miliónů korun je jedním z nejbohatších českých dostihových koní historie.

Praha (Aktualizováno: 15:01 17. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peruán se Zdeňkem Matysíkem poprvé vyhrává Velkou pardubickou (1998) | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

„Ten kůň byl výjimečný povahou i výkonem, takže si myslím, že by se i v téhle době chytal úplně v pohodě,“ je v reakci pro Radiožurnál přesvědčena trenérka Peruána Lenka Horáková.

Peruán až do pěti let běhal rovinové dostihy. Na start prvního překážkového se postavil 13. června 1993 v Topolčiankách a hned zvítězil.

V roce 1997 se účastnil slavného steeplechase cross country v anglickém Cheltenhamu a po tuhém boji doběhl druhý, což je dodnes nejlepší výsledek českého koně v překážkovém dostihu na britském území.

O rok později už s jezdcem Zdeňkem Matysíkem slavil vítězství ve Velké pardubické.

„Byl to skvělý kůň, skvělá situace a skvělé podmínky. Kůň potřebuje program, který mu vyhovuje. A my jsme mu ho nastavili,“ vzpomínal po letech Zdeněk Matysík.

V roce 1999 se podařilo Paruánovi nastavit program znovu na výbornou. Dokázal nejen proběhnout cílem opět první, ale navíc v novém traťovém rekordu.

„Byl to určitě rychlý dostih a vnímal jsem to. Takhle rychlou Velkou pardubickou jsem nikdy nejel. Jestli je to skutečně rekord na téhle těžké půdě, je to suprový výkon,“ znovu chválil Matysík.

Matysík s Peruánem dokázali zopakovat vítězství i roce 2000 a Peruán se jako sedmý kůň historie stal potřetí vítězem Velké Pardubické. A nechybělo moc a mohl se vyrovnat Železníkovi se čtyřmi triumfy. V roce 2001 totiž doběhl druhý.

Petr Kadeřábek, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme