Žlutý trikot i bez etapového vítězství. Chris Froome si jede pro čtvrtý triumf na Tour de France

K tomu aby se Chris Froome stal oficiálně vítězem 104. ročníku Tour de France mu stačí jen v pořádku dojet do cíle 21. etapy na Champs-Élysées. V letošním roce sice nezískal ani jeden etapový triumf, ale podle něj bylo důležité soustředit se především na celkové vítězství.

Marseille / Francie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chris Fromme po konci 20. etapy ve žlutém trikotu | Zdroj: Reuters

Důvodů proč zrovna Chris Froome vyhrál Tour de France by se našlo vícero. Přijel samozřejmě ve skvělé formě. Měl ale také nejsilnější tým. A skvělou taktiku, se kterou Sky opět pojal cyklistiku jako kolektivní výkon v šachu.

Přeneseno do této hry, obětoval Froome dámu, tedy výhru v etapě pro celkové vítězství v partii. Absence dílčího úspěchu ho netrápí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chris Froome popisuje svou cestu na Tour de France. V neděli získá už své čtvrté celkové vítězství

„Ne, vůbec ne. Na téhle letošní trati byla taktika jasná. Jet to jako třítýdenní závod. A ne dát všechno do jedné etapy a zhatit celý závod kvůli etapovému vítězství,“ objasňuje Radiožurnálu taktiku nyní už čtyřnásobný vítěz Tour.

S tím souvisí i další věc.  V minulých letech Froome zaútočil, vyhrál, získal žlutý dres a ten pak jen bránil, nebo i dál útočil. Letos mu takový jasný moment chybí. Krátce po té, co dojel třetí v časovce Marseille, tedy našel právě v jejím závěru bod, na který nezapomene.

„Asi musím vypíchnout dnešek. Chvíli, kdy jsem přijel na stadión. Vlastně s Romainem Bardetem, těsně za ním. A to vědomí, že když projedu správně poslední dvě zatáčky, bude to konec bitvy o letošní Tour de France," uvědomoval si Froome.

„Poslední tři týdny to bylo jednou nahoře jednou dole. Grand Tour v tom pravém smyslu. Závodění konzervativním, ale účinným způsobem,“ popisuje jezdec týmu Sky.

Takže použít celý tým, utahat soupeře, a celkově vyhrát. Ten základní vklad tomu dala už úspěšná časovka v Düsseldorfu, pak pátá etapa. A razítkem byl až závěr na jihu Francie. Chris Froome vyhraje v neděli Tour počtvrté. Ale odmítá letošní triumf označit za nejobtížněji vybojovaný.

„Každá Tour de France je těžká. Takže je obtížné říci, že jedna je těžká a další těžší. Takže bych trval na nejtěsnější. Každý rok člověk trpí, pokaždé. Takže je to nejtěsnější Tour,“ uvědomuje si britský cyklista.

Ten před poslední etapou Tour de France vede jen o 54 sekundy před Kolumbijcem Uranem.Třetí je domácí Romain Bardet, která zaostává o dvě minuty a dvacet vteřin.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme