'Zuřící býk' podlehl zápalu plic. Boxeru LaMottovi bylo 95 let

V úterý zemřel legendární americký boxer Jake LaMotta. Bývalý mistr světa ve střední váze podlehl v nemocnici v Miami zápalu plic. Jeho bouřlivý život popsal i film Zuřící býk, za který Robert De Niro získal Oscara.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jake LaMotta | Foto: Teddy Blackburn | Zdroj: Reuters

Italoameričan Giacobbe „Jake“ LaMotta byl bouřlivý v ringu i v soukromí. Díky vytrvalosti a obrovské frekvenci úderů byl považován za jednoho z nejlepších boxerů ve střední váze v historii.

Herec Robert De Niro přibral kvůli roli Jakea LaMotty skoro 30 kilo. Boxer slaví 95. narozeniny

Číst článek

V roce 1949 se stal mistrem světa, když porazil Marcela Cerdana. Francouz si už v úvodu vykloubil paži, tlaku LaMotty ale zvládl odolávat devět kol, až pak vzdal. Oba soupeři si domluvili odvetu, jenže Cerdanovo letadlo cestou do USA spadlo nad Azorskými ostrovy a nikdy nepřežil.

LaMotta pak úspěšně obhájil titul proti Tiberiovi Mitrimu a Laurentovi Dauthuillemu. O titul přišel až během „Masakru na svatého Valentýna,“kdy jej porazil Sugar Ray Robinson. Kariéru LaMotta ukončil v roce 1954 s bilancí 83 výher, 19 proher a čtyř remíz.

Ještě horší než ve filmu

O svém bouřlivém životě napsal Jake LaMotta knihu Zuřící býk, která byla v roce 1980 zfilmována. Robert De Niro během natáčení přibral 30 kilo, aby mohl hrát i boxera po konci kariéry.

De Niro za svoji roli dostal Oscara a v hledišti mu tleskal i samotný LaMotta i přesto, že ho herec znázornil velmi realisticky - jako násilnického, chorobně žárlivého a celkově hrubého člověka. To si prý ale boxer uvědomil až po zhlédnutí filmu.

„Vlastně se mi ten film nelíbil. Ptal jsem se manželky: To jsem byl tak hrozný? A ona mi řekla, že jsem byl ještě horší.“ LaMotta se ve filmu a nejen v něm často hádal se svým bratrem a manažerem Joeym a také se svojí manželkou.

Herec Robert De Niro nejprve kvůli roli nabral svalovou hmotu a potom ztloustnul. | Zdroj: telegraph.co.uk

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme