Ostravský diváku, ty dělej co umíš

Ostrava se v pátek stane hlavním městem českého sportu. Pořádají se zde totiž hned dva vrcholné podniky dvou nejsledovanějších sportů , fotbalu a hokeje. Ba co víc, v obou případech jde o titul - tedy o čest slávu, a velké peníze. A aby toho nebylo málo, v obou případech se na ostravských kolbištích představí pražská Sparta. Věc má však jeden velký háček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

FC Baník Ostrava | Foto: Jan Rosenauer

Utkání fotbalové i hokejové Sparty na Bazalech i ve Vítkovicích přenášejí přímým přenosem soukromá i veřejnoprávní televize. Jenže ty se nedokázaly, a proto začátky obou duelů dělí pouhá půlhodina. Ostravský diváku, ty dělej co umíš. Jeden ze zápasů, na které se těšíš mnohdy i celý rok, zákonitě nestihneš. A jaký je názor jednoho z nejpovolanějších, trenéra vítkovických hokejistů a spolumajitele ostravského fotbalového klubu, Aloise Hadamczika?

"Je to nefér vůči Ostravě a vůči divákovi, protože třeba to fotbalové utkání by se dalo zařadit v jiný vysílací čas. Samozřejmě v televizi jsou psaná určitá práva, takže by nás to stálo nějakou pokutu. Kdybychom zápas sabotovali tím, že bychom postavili juniorku, byli bychom černou vránou v republice. Smůla je to, že se neumí dvě televize dohodnout s tím, že přednost by měl samozřejmě hokej, protože to je finále extraligy. Nad sebou by se měla zamyslet televize Nova i fotbal. Pokud to tak neudělají, nemůžeme se bránit a můžeme jen konstatovat, že diváci musí pochopit, že to není zájem Baníku, který měl snahu, aby se utkání hrálo jindy. Není na to obrany a nemáme na to sílu, kterou nemá ani svaz. To si totiž rozhoduje televize, která má práva na toto utkání a pokud neuhne, neuděláte s tím vůbec nic."

S tímto názorem souhlasí i trenér Baníku Josef Jarabinský. Diváci, kteří dají logicky přednost asi finálovému hokeji, mu budou na Bazalech chybět.

"Pokud obě zainteresované strany, to jsou obě televize i hokejový a fotbalový svaz, nejsou schopné najít společné řešení, tak to potom vypadá, jak to vypadá. To následně odnese divák a to je domnívám se na škodu, protože ono řešení se najít mohlo."

A co k samotnému fotbalovému utkání. Oba týmy se v poslední době herně i výsledkově trápí, takže duel nemá vyloženého favorita. Josef Jarabinský přesto netají své plány zkomplikovat Spartě cestu za titulem.

"Nejsme v nejlepším stavu. Máme nějakou marodku, někteří hráči v poslední době odešli, takže moc alternativ, jak mužstvo poskládat nemáme. Co týmu scházelo v posledním duelu bylo nasazení a bez něj se nedá vyhrát vůbec s nikým."

Ostravský kapitán René Bolf ve Spartě hrál, takže ví, že proti mužstvu z Letné bude muset jeho tým především pozorně bránit.

"V minulém kole jsme doma se Starým Městem zbytečně ztratili body a s Mladou Boleslaví v poháru vyhráli až na penalty, takže chceme tyto naše výkony odčinit výhrou nad Spartou. Určitě musíme hrát zodpovědněji zezadu a přecházet do rychlých protiútoků, protože Sparta sem přijede chtít vyhrát. Pokud by tady zaváhala, myslím, že už by o titulu bylo rozhodnuto."

Na nohou je už i ostravská policie. Zápasy Sparty v Ostravě totiž vždy nesou nálepku vysoce rizikových. O tom, jak tedy zabránit případným incidentům, policejní mluvčí Milan Klézl uvedl.

"Přijali jsme patřičná opatření, kterými bychom měli zamezit případným vandalstvím, ublížení na zdraví či výtržnictví, a to jak ve fotbalovém, tak i hokejovém utkání. Zároveň připravujeme doprovody sparťanských fanoušků z Prahy do Ostravy. To znamená, že bude prováděn monitoring jejich příjezdu, a to vlaků i autobusů. Jedná se opravdu o riziková utkání, takže policie na ně nasazuje maximálně možný počet sil a prostředků."

Metoděj Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme