Památkáři zachraňují zbytky stadiónu na Štvanici

Už týden trvá demolice zimního stadionu Štvanice. Minulý týden vydal stavební úřad pro Prahu 7 rozhodnutí o odstranění stavby, protože vážně narušená konstrukce je životu nebezpečná. S takto rychlým postupem ale nesouhlasí památkáři, kteří nedostali prostor pro zajištění cenných předmětů a části vybavení. Na místo se dostali až dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní stadión na Štvanici

Zimní stadión na Štvanici | Foto: Michaela Vetešková | Zdroj: Český rozhlas

Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu přirovnal místo k Olympijskému stadionu v Sarajevu po skončení války v Jugoslávii. Zároveň prý ale stále existuje naděje na záchranu alespoň některých částí stavby, která je Národní kulturní památkou. „Kompletně je rozebrána konstrukce zastřešení, část je vyvezená mimo stadión, část spočívá na těch tribunách,“ popisuje situaci Ondřej Šefců.

Podle něj se dá ale alespoň něco ze starého stadiónu zachovat: „Nicméně se nám podařilo domluvit, že bude zachována část jižní tribuny, kde jsou poměrně dobře zachovalá ta pole, kde je vidět ten prvorepublikový konstrukční systém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demolované Štvanici natáčel Jan Herget

Dál se podařilo zachránit historické hodiny, počítadlo zápasového skóre a další technické vybavení. Co bude s těmito pozůstatky dál záleží na dohodě města, pronajímatele a památkářů. Ti uvažují o třech variantách: O stavební replice stadionu, zachování torza budovy jako památníku a nebo přesun do muzea.

Město bouralo rychle. Co dál, neví.

Radní Alexandra Udženija chce návrhy města předložit za dva týdny: „Já do 21. 6. zpracuju materiál Radě a předložím další kroky.“ Z pohledu města jde především o právní stránku věci. Dokud se totiž nevyřeší vleklý soudní spor s nájemcem, sdružením Apex – Club, je účinné řešení v nedohlednu.

Památkáři dnes také znovu kritizovali urychlenou demolici, o které je navíc nikdo neinformoval předem. „O demolici jsme se dozvěděli se zpožděním, vlastně až v sobotu. A já si zrovna musím postěžovat, že jsme jako Národní památkový ústav nebyli informováni předem,“ řekl ve Večerních ozvěnách dne Ondřej Šefců.

A hned také dodal, proč ho to mrzí: „Dala by se zařídit spousta věcí. Zaměření a odstrojení některých cenných prvků. My jsme o tom byli vyrozumění v sobotu z médií. A od pondělka se snažíme zjednat aspoň částečnou nápravu. Je to velice obtížné.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Šefců odpovídal i Janu Bumbovi v Ozvěnách dne

Navíc se podle úředního rozhodnutí mohlo město odvolat: „Proti tomuto rozhodnutí se mohou účastníci odvolat do 15dnů ode dne doručení. Účastníky řízení jsou Hlavní město Praha a Povodí Vltavy,“ ocitoval z dokumentu Ondřej Šefců.

Podle radní Udženiji by ale odvolání nepomohlo: „I kdyby se Hlavní město Praha nebo Povodí (Vltavy), což byli dva účastníci, který by se mohli dovolat, odvolali, tak to nemá odkladný účinek, toto nařízení.“

Zachraňují zbytky

Rozpadající se stadion je tak smutným torzem někdejší hokejové a krasobruslařské slávy, po které na Štvanici zůstaly už jen rezavé zbytky. „Osobně jsem provedl akt záchrany u jednoho artefaktu. To je tato stará bruslička s takzvaným kličkovým zapínáním. Takže to je zbytek stadiónu Štvanice,“ říká Ondřej Šefců.

Památkáři se teď na poslední chvíli pokusí zachránit, co se dá.

Tomáš Kohout, Jan Herget, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme