Paolo Bettini - nový král silniční cyklistiky

Cyklisté oslavují nového mistra světa v královské disciplíně - silničním závodu s hromadným startem. Z titulu se těší Ital Paolo Betiini, který včera triulmfoval v rakouslkém Salcburku a získal poslední prvenství, které mu ve sbírce ještě chybělo. Jak si zlatou medaili Bettini zasloužil a čím hodlá zaujmout příště?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paolo Bettini | Foto: Paolo Bettini

Paolo Bettini nepůsobí jako rozený showman. Nenápadný je už díky své výšce - měří pouhých 168 centimetrů. Ve spurtech dlouhých jednorázových závodů ho nepřehlédnete. Obvykle finišuje v čele a jde-li o extra důležitý závod, vyhrává. Podle statistiky z jeho internetových stránek se mu to povedlo už 52krát. Naposledy včera, kdy předjel na posledních metrech zkušeného Němce Erika Zabela.

"V závěru se mi vyplatilo, že jsem se moc nestresoval. Snažil jsem se zůstat klidný, ale ne zase tolik, abych zvolnil tempo. Do poslední zatáčky jsme najeli čtyři, unavení tak, jak odpovídalo náročnosti závodu. Byli jsme s Erikem pár metrů před Španěly, ale předjet ho pak byla velká cyklistická dřina," prohlásil Paolo Bettini.

Kromě toho, že je čerstvým mistrem světa, triumfoval 32letý Ital v na olympiádě v Athénách před dvěma roky. "Když jsem vyhrál olympiádu, potěšilo mě to o něco víc než triumf na mistrovství světa. Fascinovala mě. Myšleno v uvozovkách, tady je to trochu rutina, jen cyklistický závod, ale olympiáda je něco víc. Je to něco velkého nejen pro cyklistiku, ale pro všechny olympijské sporty. Přesto je pro mě dnešní vítězný den krásný. Konečně jsem dosáhl toho, oč jsem usiloval po mnoho let. Ale opakuji. Olympiáda je něco fascinujícího."

Těžko už může Paolo Bettini chtít v silničních závodech více. Teoreticky by mohl jezdit ve třech dresech: italského mistra, olympijského vítěze a mistra světa. Nový cíl cyklistické kariéry si přesto našel. "Opravdu si myslím, že jsem uzavřel kruh. Protože jsem také vyhrál všechny velké klasiky, kromě Kolem Flander. Jestli bych se měl pořádně připravit třeba na Giro, je otázka do diskuse. Rád by to zkusil, ale třítýdenní etapový závod je pro mě skutečně hodně dlouhý. Uvidíme v budoucnu. Určitě ale zkouším v nadcházející zimě něco úplně jiného, budu závodit na dráze, v nějakých šestidenních."

A jeho recept na vítězství? Síla, taktika, zkušenosti, podpora týmu. Ale kdo ví, možná je to jen ve dvou polibcích. Když se ho novináři ptali, jakou mnohem starší ženu před startem závodu objal a políbil, odpověděl: "Kdo to byl? Moje žena. Tak jako vždycky. Nemám důvod líbat jinou. Jo o hodně starší? Tak to byla máma."

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme