Patnáct let byl Kasparov mistrem světa - už není

Rus Vladimir Kramnik připravil svého krajana a bývalého učitele Garriho Kasparova v Londýně o titul profesionálního mistra světa v šachu. Ten Kasparovovi patřil patnáct let. Rozhodla o tom patnáctá partie jejich vzájemného zápasu, v níž Kramnik uhrál černými figurami po 38 tazích remízu a udržel potřebný dvoubodový náskok 8,5:6,5.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přestože věděl, že musí vyhrát, vstoupil Kasparov do partie opatrně. Svého soupeře zahnal poprvé do úzkých až v šestnáctém tahu, ve kterém ohrozil dobře připraveným útokem jeho dámu. Kramnik uvolnil sevření ve středu pole výměnou střelců, po níž však dostal 'garde'. Vyzyvatel připravil Kasparova o druhého střelce a dal mu šach. Vzápětí stáhl ohroženou dámu.

V šestadvacátém tahu nabídl Kasparov výměnu dam, na niž však Kramnik nepřistoupil. Podle expertů v sále by výměna poskytla Kasparovovi mírnou výhodu. O chvíli později se obhájce titulu začal dostávat do časové tísně. Na dalších dvanáct tahů měl jen dvanáct minut, zatímco jeho soupeř dvacet.

V jedenatřicátém tahu se Kasparovovi konečně podařilo iniciovat výměnu dam. Kramnik ale vzápětí posílil královské křídlo a znemožnil tak soupeři možnost bleskového útoku. Na šachovnici zbyly každému vedle několika pěšců dvě věže. Kasparov měl navíc koně, Kramnik střelce. Po dalších sedmi tazích se šachisté dohodli na remíze.

Poslední partie se bude hrát v sobotu a její výsledek rozhodne o rozdělení dvoumiliónové prémie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme