Peruánovi půjde o historický rekord

Stane se třináctiletý tmavý hnědák Peruán prvním koněm v historii, který ve Velké pardubické České pojišťovny zvítězí čtyřikrát za sebou? Taková je hlavní otázka před startem 111. ročníku nejstarší dostihu na našem území a jednoho z nejtěžšíhov Evropě. Na 6 900 metrů dlouhou cross country s 30 překážkami se 21 přihlášených koní vydá v neděli v 15 hodin a 25 minut.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peruán, který by v případě triumfu vyrovnal čtyřnásobného vítěze Železníka, startoval v letošním roce jen jednou a vyhrál červnovou kvalifikaci do Velké. Pak měl svěřenec trenérky Lenky Horákové zdravotní problémy, před vrcholem sezony je je ale v pořádku. "Samozřejmě bych s Peruánem rád vyhrál počtvrté za sebou, jenže to bude strašně těžké. Výborná pověst provází zahraniční účastníky, především dvojici francouzských koní, Djeddaha a Anatole. Nemusím ani zdůrazňovat, že počítat je třeba také s domácími soupeři. Navíc se na start postaví o šest koní více než před rokem, takže to bude i o štěstí," říká Peruánův stálý jezdec Zdeněk Matysík.

Nejbohatší kůň české historie drží také traťový rekord Velké pardubické - před dvěma lety dosáhl času 9 minut a 16 skund. "Letos by to mohlo být ještě rychlejší, dráha na pardubickém závodišti dosahuje optimálního stupně tvrdosti," tvrdí předseda představenstva dostihového spolku Pardubice Petr Drahoš. "Pokud, jak předpovídají meteorologové, opravdu nezaprší, bude to letos zřejmě ještě rychlejší a v průběhu dostihu budou ze špičky slabší koně odpadávat," je přesvědčem pětinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. V minulém roce zapomněl legendární žokej a trenér poslat včas přihlášky a svůj milovaný dostih sledoval jen z tribuny. Tentokrát už si dal pozor a na náročný kurz pošle hned kvinteto koní ze své tréninkové stáje. "Papírově by měl mít největší naděje Chalko, kterého bude sedlat výborný německý žokej Peter Gehm. Snad se neztratí ani St. Roger, Barrow nebo Sankt Moritz a samozřejmě také můj Storm of Fire," věří Josef Váňa, jehož volba právě letos nevýrazného Storm of Fire překvapila.

Do okruhu největších favoritů bude bezesporu patřit vloni třetí osmiletá hnědka Czanka. "Je silná a velmi dobře skáče, mohla by znovu uspět," potvrdil její zkušený trenér František Holčák. Možná ještě více budou v neděli věřit sázkaři devítiletému hnědákovi Belovodskovi v sedle s žokejem Janem Havlíčkem - vždyť minulý rok tato dvojice skončila těsně druhá za vítězným Peruánem.

111. Velká pardubická má nejbohatší dotaci ve své historii - 4 miliony korun, přičemž vítěz si odveze rovnou polovinu. Možná i proto se na východ Čech vypravilo hned šest zahraničních koní. "A je to asi vůbec nejkvalitnější sestava, jaká kdy ze zahraničí do Pardubic zavítala," tvrdí Josef Váňa. Z Francie přijeli letos neporažený specialista na cross country Anatole a především Djeddah, jehož vizitku zdobí vyhrané dotace bezmála půl milionu eur - tak bohatý kůň dosud na start českého dostihu nevstoupil. Djeddah už absolvoval dva starty ve Velké národní steeplechase v Liverpoolu (loni ji dokončil jako devátý). Na startu se objeví i britský Supreme Charm, loni vítězný v cross country v Cheltenhamu a letos startující v Liverpoolu, a také Irish Stamp, před pěti lety v Pardubicích druhý za Cipískem.

Filip Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme