Pešek odstartuje ze třetí pozice, Rossi zajel traťový rekord

Masarykův okruh v Brně se zítra stane dějištěm dalšího závodu mistrovství světa silničních motocyklů. Dnes měli závodníci na programu druhou část kvalifikace. Ta rozhodla o tom, že Lukáš Pešek odstartuje do závodu kategorie 125 ccm ze třetího místa. Pešek neudržel první pozici, kterou si vyjel pří pátečním dílu kvalifikace. Dařilo se i dalšímu českému jezdci, Jakub Smřž obsadil v kvalifikaci dvěstěpadesátek osmé místo. V královské kubatůře moto GP byl nejrychjelší Valentino Rossi, druhý byl Loris Capirossi a třetí Kenny Roberts.

Valentino Rossi

Valentino Rossi | Foto: AllMoto motorcykle magazine

V nejslabší kategorii do 125 ccm pokořili všichni tři nejlepší hranici dvou minut a osmi sekund na jeden okruh, traťový rekord Itala Lucia Cecchinella 2:07,836 z minulého roku ale zůstal nepokořen. Kvalifikaci vyhrál, a z prvního místa pojede Fin Mika Kalio. Druhý na startu zítra bude Španěl Alvaro Bautista a třetí Lukáš Pešek.

Oproti páteční kvalifikaci se dnes výrazně zlepšil o půldruhé sekundy ve třídě do 250 ccm český jezdec Jakub Smrž. Ten zajel čas 2:04,380 a tento výkon je současně nejlepším Smržovým osobním časem na Masarykově okruhu. Nejrychlejší byl po oba dny Španěl Jorge Lorenzo na aprilii, druhý byl Ital Andrea Dovizioso a třetí Japonec Hiroshi Aoyama.

Další český jezdec Michal Filla, jenž startuje na divokou kartu, podal heroický výkon. V pátečním tréninku spadl, poranil si kotník a nalomil zánártní kůstky. Navzdory bolestem Filla dnes opět sedl na motocykl a dokonce o 179 tisícin sekundy zlepšil svůj páteční čas. Výkon mu stačil na 25. místo.

Drama v samém závěru nabídla kvalifikace třídy MotoGP, která přinesla i nové rekordy. Stávající Rossiho rekordní čas 1:58,797 z loňského roku překonalo dokonce patnáct jezdců. Časovou hranici 1:57 překonalo postupně osm jezdců.

Po pomalém rozcvičovacím kole vytáhl Ital Valentino Rossi v koncovce trumf, po průjezdu cílem se stopky zastavily na čase 1:56,191, který dosud žádný jezdec na Masarykově okruhu nedosáhl. Druhý nejrychlejší byl další ital Loris Capirossi a třetí Kenny Roberts ze Spojených států.

Výsledky - kvalifikace:

Do 125 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 2:07,884, 2. Bautista (Šp./Aprilia) -0,025, 3. Pešek (ČR/Derbi) -0,123, 4. Faubel (Šp./Aprilia) -0,408, 5. Pasini (It./Aprilia) -0,475, 6. Terol (Šp./Derbi) -0,630, 7. Gadea (Šp./Aprilia) -0,878, 8. Simon (Šp./KTM) -0,910, 9. Talmacsi (Maď./Honda) -1,068, 10. Lai (It./Honda) -1,184,... 18. Abraham (ČR/Aprilia) -1,976, 34. Šembera -3,914, 42. Prášek (oba ČR/Honda) -6,640.

Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 2:02,292, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,660, 3. H. Aojama (Jap./KTM) -0,746, 4. Barberá (Šp./Aprilia) -0,800, 5. De Angelis (San Mar./Aprilia) -1,393, 6. Š. Aojama (Jap./Honda) -1,478, 7. Locatelli (It./Aprilia) -1,912, 8. Smrž (ČR/Aprilia) -2,088, 9. Espargaro (Šp./Honda) -2,177, 10. Debon (Šp./Aprilia) -2,386,... 25. Filla (ČR/Yamaha) -6,522, 30. Mayer (ČR/Honda) -10,236 - nekvalifikoval se.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:56,191, 2. Capirossi (It./Ducati) -0,250, 3. Roberts (USA/KR211V) -0,412, 4. Hayden (USA/Honda) -0,503, 5. Nakano (Jap./Kawasaki) -0,579, 6. Elias (Šp./Honda) -0,684, 7. Hopkins (USA/Suzuki) -0,722, 8. Edwards (USA/Yamaha) -0,776, 9. Pedrosa (Šp./Honda) -0,948, 10. De Puniet (Fr./Kawasaki) -0,994.

Ivana Paulová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít